4 gadus vecā Apratim Dey Singha vecāki no Kolkata, Indijā, pēc dēla dzimšanas saglabāja nabassaites asins cilmes šūnas. Tagad viņi ir izmantojuši Apratim nabassaites asins paraugu klīniskā pētījumā, lai palīdzētu ārstēt viņa autismu.
Pirmās autisma pazīmes Apratimam parādījās, kad viņam bija 18 mēneši un viņa vecāki pamanīja, ka viņa komunikācijas prasmes neattīstījās, kā tam vajadzētu būt.
“Mēs uztraucāmies, bet vietējais pediatrs bija pozitīvi noskaņots. Viņš lūdza, lai mēs viņu novērojam vēl sešus mēnešus. Mēs nepamanījām nekādas izmaiņas viņa uzvedībā”, saka Apratima tēvs Apurba Dey Singha
Speciālists Deli diagnosticēja Apratimam autismu, kaiti, kas ietekmē sociālās prasmes, runu, neverbālo komunikāciju un citus uzvedības veidus, ka arī unikālu spēku. Katra persona, kas slimo ar autismu, ir savādāka, jo tās var uzrādīt dažādas īpašības dažādās pakāpēs.
Izpētot potenciālās ārstēšanas iespējas, Apratima vecāki 2014. gadā atklāja Duke Universitātes klīnisko pētījumu, kurā sāka izmantot nabassaites asins cilmes šūnas, lai ārstētu autismu. Rezultāti eventuāli pierādīja, ka dalībnieki ar autismu ir uzrādījuši sociālo prasmju, vārdu krājuma un uzvedības uzlabojumus jau 6 mēnešus pēc nabassaites asins terapijas sākšanas.
2017. gadā, kad Duke Universitāte atklāti publicēja rezultātus, ģimene bija pārliecināta, ka Apratimam jāpiedalās tālākā klīniskajā pētījumā, izmantojot saglabātās nabassaites asins cilmes šūnas. Pēc vairākiem sākotnējiem testiem 4 gadus vecais zēns tika uzņemts pētījumā un viņa ārstēšana notika Amerikas Savienotajās Valstīs 2017. gada jūlijā. 9 mēnešus vēlāk Apratima tēvs teica, ka viņš ir novērojis milzīgus uzlabojumus sava dēla komunikācijas un kognitīvajās prasmēs.
Vecākiem tika lūgts, neveikt pārsteidzīgus secinājumus par šī klīniskā pētījuma efektivitāti, jo vēl daudz kas jāuzlabo. Tomēr Apratims ir fantastisks piemērs, kā nabassaites asins terapija var mainīt un uzlabot ar autismu slimu bērnu dzīvi.
“Mēs priecājamies, ka pieņēmām vienu no svarīgākajiem lēmumiem par sava bērna nabassaites cilmes šūnu saglabāšanu 2014. gadā, kas tālāk tika izmantotas, lai ārstētu manu dēlu no autisma. Šodien mēs redzam ievērojamu progresu sava dēla attīstībā”, teica Apurba Dey Singha.
Šeit var izlasīt visu par Duke Universitātes nabassaites asins terapijas klīnisko pētījumu.