Leģendārais Formula-1 vadītājs Mihaels Šūmahers ir izrakstījies no Georges-Pompidou hospitāļa Parīzē pēc novatoriskās cilmes šūnu terapijas piemērošanas ar cerību uzlabot viņa pašreizējo stāvokli.
Šūmahers piedzīvoja nelaimes gadījumu, slēpojot 2013. gada decembrī, kas izraisīja postošu galvas traumu, kā rezultātā viņš nokļuva komā uz sešiem mēnešiem. Kopš tā laika viņš ārstējās mājās Šveicē un nav bijis redzēts sabiedrībā. Viņa ģimene tur Šūmahera stāvokli noslēpumā, tomēr ir skaidrs, ka viņš nav spējīgs staigāt vai stāvēt uz kājām, kā arī iespējams piedzīvo komunikācijas problēmas.
Persona, kas ir atbildīga par Šūmahera aprūpi ir pasaulslavenais kardioķirurgs Felipe Menašs (Philippe Menasch), kas ir vadošais cilmes šūnu terapijas speciālists.
Cilmes šūnu infūzija ir aizraujoša un strauji progresējoša reģeneratīvās medicīnas forma. Nabassaites asiņu cilmes šūnas (HSCs) ir viens no visizplatītākajām tipiem, kas efektīvi cīnās ar 85 slimībām un to stāvokļiem. Faktiski, vairāk kā 26 000 pacientu tiek ārstēti ar nabassaites asiņu cilmes šūnām visā Eiropā ikgadu[1].
Izšķirošā nozīme Šūmahera gadījumā ir bijis tam, ka cilmes šūnas ārstē arī neirodeģeneratīvās slimības un smadzeņu traumas. Ir skaidrs, ka Šūmahera operācija ietver cilmes šūnu IV infūziju smadzenēs vai sirdī ar mērķi atjaunot bojātos audus. Menašs ir iepriekš komentējis cilmes šūnu pielietošanu sirds slimību gadījumā, pētījumi, kas ir vēl attīstības stadijā:
“Neviens īsti nezina, kā darbojas cilmes šūnas. Transplantācija miokardā (sirds muskuļu audos) netiek veikta neatgriezeniski, pēc pāris dienām vai nedēļām tās pazūd. Bet jūs joprojām varat būt ieguvējs viņu īslaicīgās uzturēšanās sirdī dēļ… ņemot vērā, ka šūnas atbrīvo molekulas audos. Hipotēze ir tāda, ka labošana notiek no pašas sirds, ko stimulē šīs molekulas.”
Plimutas universitātes pētījums, publicēts jūnija Cell Reports žurnālā, apstiprina šos apgalvojumus, jo ir atklāts, ka nervu celmšūnas var tikt izmantotas, lai “atmodinātu” un ražotu jaunas nervu šūnas smadzenēs.
Kamēr pastāv liela nenoteiktība ap Šūmahera pašreizējo stāvokli vai par ķirurģiskās operācijas gaitu, pastāv cerība, ka drīzumā tiks atklāts vairāk detaļu.
Atsauces:
[2] https://eurekalert.org/pub_releases/2019-06/uop-rsn060619.php