Kristāla Dejere, 64 gadus veca Ostinas (ASV) iedzīvotāja, bija ieradusi daudz ceļot, pateicoties savai darba specifikai. Bet, diemžēl, drīz viņas ceļojumu plāni tika izmainīti; 2019. gada sākumā viņa sāka izjust dažādus nepatīkamus simptomus – drudzi, sāpes visā ķermenī, tai skaitā krūtīs, plaukstu locītavu pietūkumu.
Pēc plašiem izmeklējumiem slimnīcā, sievietei tika uzstādīta diagnoze – multiplā mieloma, kas ir kaula smadzeņu ļaundabīgs audzējs.
“Pēc diagnozes uzstādīšanas es vēlējos uzzināt pēc iespējas vairāk par šo slimību, jo nekad iepriekš par to pat nebiju dzirdējusi” sacīja Kristāla. “Es uzzināju, ka multiplā mieloma ir leikēmijai radniecīga slimība, kas savukārt bija gan manai vecmammai, gan tantei, vairākus gadus iepriekš. Bet es nekad nedomāju, ka kas šāds var notikt arī ar mani.”
Lai arī Kristāla bija absolūti sašutusi par savu diagnozi, jo tā pilnībā izmainīja viņas dzīvi, viņa nekavējoties sāka meklēt ārstēšanās iespējas. Ārstēšana tika sākta ar ķīmijterapiju, savukārt otrais, taču ne mazāk būtiskais ārstēšanās etaps – cilmes šūnu transplantācija.
Lai arī multiplā mieloma nav pilnībā izārstējama, ir iespējas, kā uzlabot sasirgušā veselības stāvokli – viena no šādām iespējam ir pielietot cilmes šūnu transplantāciju – tā ir procedūra, kurā pacients, kurš agresīvās vēža terapijas rezultātā ir, diemžēl, arī zaudējis un bojājis daudz veselo šūnu – tās tiek atjaunotas, pateicoties cilmes šūnām, kuras var pārvērsties par dažādiem šūnu tipiem, tai skaitā asins šūnām.
Sākotnēji Kristālai bija šaubas un bailes par transplantācijas procedūru, taču viņa saprata, ka cilmes šūnu terapija ir viņas vislabākā iespēja atkal būt blakus savai ģimenei. 2020. gada pavasarī viņai tika veikta cilmes šūnu transplantācija.
Pēc aptuveni sešu stundu ilgas procedūras, mediķu komanda sekmīgi pabeidza cilmes šūnu transplantāciju, sniedzot Kristālai iespēju uz pilnīgu vēža remisiju un labāku dzīves kvalitāti turpmākos gadus.
Cilvēki, kuri diagnosticēti ar multiplo mielomu un, kuriem tiek veikta cilmes šūnu transplantācija, šo transplantācijas mirkli redz kā jaunas dzīves sākumu – to svin kā dienu, kad cilmes šūnas atjauno organismu un tādēļ sniedz atkal jaunas iespējas, gandrīz – jaunu dzīvi. Tāpat arī Kristāla šo mirkli sauc par savu jauno dzimšanas dienu un uzskata, ka cilmes šūnu transplantācija viņai ir devusi otru iespēju dzīvot un veidot jaunas atmiņas.
Atsauce: https://www.rush.edu/news/crystals-story