zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites asins šūnu pavairošana laboratorijā ļauj palielināt transplantēto šūnu skaitu

Kopš pirmās transplantācijas 1988. gadā, nabassaites asinis ir kļuvušas par nozīmīgu cilmes šūnu avotu asinsrades transplantācijām, ar kurām ir iespējams ārstēt hemato-onkoloģiskās saslimšanas, imūndeficītus, vielmaiņas un vēl citas slimības.

Mediju telpā kā arguments topošiem vecākiem, kas domā par nabassaites cilmes šūnu saglabāšanu, visbiežāk parādās apgalvojums tam, ka nabassaites asins cilmes šūnu izmantošanai, lai ārstētu pacientus ar lielāku ķermeņa svaru, nepietiks ar saglabāto šūnu skaitu asins paraugos.

Šajos gadījumos stratēģija, kas veiksmīgi izmantota pēdējos 20 gadus, ir divu sagatavoto nabassaites asins paraugu transplantācija viena vietā. Vēl viens pētīts risinājums ir nabassaites asins šūnu pavairošana laboratorijā pirms transplantācijas. Šī pieeja ļauj iegūt lielu skaitu cilmes šūnu no salīdzinoši nelielā sākotnējā skaita. Tāpēc mūsdienu medicīnā tiek pārbaudītas dažādas metodikas un dažas no tām ir jau uzrādījušas daudzsološus rezultātus.

Pētījumu rezultāti virza nabassaites asins kultivēšanas jeb pavairošanas metodes tuvāk to izmantošanai klīniku ikdienā.

Viena no pētāmajām metodikām, kas izceļas ar pēdējos gados iegūtajiem labajiem rezultātiem, kā pamatu savai asins šūnu pavairošanas tehnoloģijai izmanto nikotīnamīda molekulu. Uz nikotinamīda bāzes balstīta šūnu pavairošanas tehnoloģija ļauj donoru šūnām augt un vairoties, saglabājot funkcionalitāti. Šūnu pavairošanas rezultātā iegūto produktu sauc par Omidubicel.

2020. gadā pārliecinoši pozitīvi Omidubicel darbības rezultāti tika paziņoti III fāzes klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 125 pacienti ar ļaundabīgām asins saslimšanām, un, kuri tika ārstēti vairāk kā 50 transplantācijas centros ASV, Dienvidamerikā, Eiropā un Āzijā. Šajā pētījumā tika novērots, ka vidējais asins atveseļošanās laiks pēc transplantācijas pacientiem, kuri saņēma Omidubicel, bija ievērojami īsāks, salīdzinot ar tiem, kuri saņēma nepavairotās nabassaites asinis. Atveseļošanās laiks ir tieši saistāms ar mazākām komplikācijām un īsāku uzturēšanos slimnīcā. Lai šī metodika kļūtu pieejama, pieteikums licencei šogad tiks iesniegts Amerikas aģentūrai FDA.

Vēl viena metode, kas arī uzrādījusi labus rezultātus, nabassaites asins cilmes šūnu pavairošanas nolūkos izmanto molekulu ar nosaukumu UM171, un tā tika izstrādāta Kanādā. 2020. gada janvāra publikācijā The Lancet Hematology aprakstīti I/II fāzes klīniskā pētījuma rezultāti, kurā transplantācijas veiksmīgi tika veiktas 22 pieaugušajiem ar hemato-onkoloģiskām saslimšanām, izmantojot ar šo molekulu pavairotās nabassaites asinis. Šajā pētījumā secinājumi gan attiecībā uz asins atveseļošanās laiku, gan izdzīvošanas rādītājiem un komplikācijām pēc transplantācijas bija ļoti labvēlīgi.

Nesen šī pati pētnieku grupa publicēja veiksmīgu nabassaites asins cilmes šūnu izmantošanas gadījumu, veicot šūnu transplantāciju 29 gadus vecam, 80kg smagam vīrietim, kurš cieta no smagas aplastiskas anēmijas. Sākotnēji pacients tika ārstēts ar imūnsupresantiem, bet pēc 58 asins pārliešanām, viņš galu galā tika nosūtīts uz transplantāciju. Tā kā nebija iespējams atrast saderīgu kaulu smadzeņu donoru, pacientam tika ievadītas laboratorijā pavairotas nabassaites asins šūnas. Vīrietim klājas labi un jau trīs gadus viņš dzīvo bez šīs slimības.

Šie rezultāti liecina, ka dažādas nabassaites asins šūnu pavairošanas metodikas laboratorijā ir ieguvušas labvēlīgus rezultātus klīniskajos pētījumos, kļūstot arvien tuvākas apstiprināšanai klīniskai lietošanai. Tas ļaus katram pacientam izvēlēties ārstēšanas metodi ar cilmes šūnām ar vislielāko atbilstību, neraizējoties par pieejamo šūnu daudzumu.

 

Izmantotie literatūras avoti:

https://www.researchgate.net/publication/343435861_Single_UM171-expanded_cord_blood_transplant_can_cure_severe_idiopathic_aplastic_anemia_in_absence_of_suitable_donors

https://www.unboundmedicine.com/medline/citation/31704264/Hematopoietic_stem_cell_transplantation_using_single_UM171_expanded_cord_blood:_a_single_arm_phase_1_2_safety_and_feasibility_study_

https://investors.gamida-cell.com/news-events/press-releases/news-release-details/gamida-cell-announces-positive-topline-data-phase-3

https://investors.gamida-cell.com/news-events/press-releases/news-release-details/gamida-cell-announces-omidubicel-secondary-endpoints

http://www.gamida-cell.com/wp-content/uploads/Omidubicel-Fact-Sheet.pdf

https://adisinsight.springer.com/drugs/800034388

Related Posts

Leave a Reply