Nabassaites audu mezenhimālās cilmes šūnas (MCŠ) jau agrākos pētījumos ir pierādījušas savu milzīgo terapeitisko potenciālu. Šodien simtiem klīnisko pētījumu pēta šo šūnu terapeitisko pielietojumu pie vairākām nopietnām saslimšanām. Divi galvenie MCŠ avoti ir nabassaites audi un kaulu smadzenes, taču vēl tās var iegūt no nabassaites asinīm un taukaudiem.
Kādēļ izvēlēties saglabāt MCŠ tieši no nabassaites audiem, jo salīdzinot ar šo šūnu iegūšanu no paša cilvēka kaula smadzenēm un taukaudiem, to iegūšana no nabassaites nerada sāpes, kā arī nav nepieciešama jebkāda cita speciāla medicīniska iejaukšanās normālā cilvēka organisma funkcionēšanā. Ņemiet vērā, ka nabassaites audu mezenhimālās cilmes šūnas ir lielākā bioloģiskās aktivitātes stāvoklī, tās vēl ir jaunas un nav ilgi dzīvojušas.
MCŠ terapeitiskais potenciāls slēpjas tās īpašībās, proti:
– spēja dalīties in vitro. Laboratorijā ir viegli pavairot šūnas vēlākai klīniskai lietošanai.
– multipotentitāte: MCŠ var diferencēties dažāda veida šūnās (skrimšļu, kaulu, tauku, nervu u.c.). Šī īpašība aktīvi tiek pētīta jaunajā audu inženierijas jomā, kuras mērķis ir aizstāt audus, kas ir ievainoti vai kurus skārusi slimība.
– augšanas faktoru un citu molekulu ražošanā, ar funkciju atbalstīt citu šūnu augšanu un diferenciāciju. Ir pierādīts, ka MCŠ spēj, piemēram, veicināt jaunu asinsvadu un jaunu neironu veidošanos, spējot stimulēt dažādu orgānu pašatjaunošanos.
– migrācija: MCŠ ir augstas spējas migrēt uz traumas radīto vai slimības skarto vietu ķermenī.
– imūnsupresija: MCŠ spēj regulēt imūnsistēmu, kontrolējot saasinātās imūnās reakcijas, kas raksturīgas, piemēram, autoimūnām saslimšanām un “transplantāts pret saimnieku” saslimšanām. Pacientiem, kuri saņem kaulu smadzeņu transplantāciju, ievērojami lielai daļai attīstās šī nopietnā komplikācija, kas rodas transplantēto šūnu reakcijas pret pacientu rezultātā. Eiropas Asins un Smadzeņu transplantācijas biedrības dati liecina, ka 2017. gadā šīs slimības ārstēšanai Eiropā tika veiktas 418 procedūras ar MCŠ.
Nabassaites audu MCŠ pārbaudītas vairāk kā 170 klīniskajos pētījumos.
Pašlaik ir reģistrēti vairāk kā 170 klīniskie pētījumi ar nabassaites audu MCŠ dažādu slimību ārstēšanai, un ir publicēti vairāk kā 98 zinātniski raksti ar eksperimentālām terapijām ar šīm šūnām. Viens no pirmajiem nabassaites audu MCŠ eksperimentālajiem pielietojumiem bija, lai novērstu slimību, ko sauc par „transplantāts pret saimnieku” pēc asinsrades transplantācijas. Citas saslimšanas kā multiplā skleroze, sistēmiskā sarkanā vilkēde, muguras smadzeņu traumas, reimatoīdais artrīts, čūlainais kolīts un cerebrālā trieka, kuru gadījumos tika pielietota terapija ar nabassaites audu MCŠ ievadīšanu ir sasniegušas labvēlīgus rezultātus tieši simptomu uzlabošanās dēļ. Papildus šiem uzlabojumiem šīs šūnas ir saistītas, piemēram, ar paaugstinātu izdzīvošanas iespēju pacientiem ar aknu cirozi un samazinātu nepieciešamību pēc insulīna pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu.
Nabassaites audu mezenhimālo cilmes šunu klīnisko pētījumu pozitīvie rezultāti joprojām tiek papildināti, lai palielinātu šo šūnu klīnisko lietojumu, taču pagaidām vien eksperimentālā kontekstā. Tā kā nabassaites audu MCŠ ārstēšanas drošība jau ir pierādīta, viennozīmīgi ir jāturpina pētījumi šajā jomā, lai apstiprinātu šādas ārstēšanas efektivitāti. Šie pētījumi ļaus nabassaites audu mezenhimālajām cilmes šūnām būt noderīgām dažādu nopietnu saslimšanu, kurām pašlaik nav efektīvu ārstēšanas iespēju, ārstēšanā.
Izmantotie literatūras avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28964742/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31070115/