Šis ir septiņus gadus sens stāsts, taču, iespējams, Tev, topošā māmiņa vai tēti, tas var noderēt, pieņemot lēmumu par nabassaites cilmes šūnu saglabāšanu.
2014.gadā Austrālijas publiskā nabassaites cilmes šūnu banka svinēja 500-to nabassaites asins parauga izdošanu dzīvību glābjošai transplantācijai. Šī notikuma sakarā Kristīne Makartina, dvīņu Džareda un Konora mamma, dalījās savā pieredzē.
Dvīņu brāļi bija tikai otrais identisko dvīņu pāris pasaulē, kuriem 13 mēnešu vecumā tika diagnosticēta reta, dzīvībai bīstamā mielomonocitārā leikēmija. Tā ir agresīva, ļaundabīga leikēmijas forma, kurā slimās asins šūnas aug kaulu smadzenēs, lēnām iznīcinot ķermeņa aizsargspējas pret infekcijām. Atšķirībā no parastās akūtās limfoblastiskas leikēmijas, kuru parasti izārstē ar ķīmijterapijas palīdzību, šo leikēmijas formu var izārstēt tikai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas ceļā. Pateicoties tam, ka nabassaites asins šūnas satur šīs ārstēšanai nepieciešamās cilmes šūnas, zēnu organismam atbilstoši donoru paraugi tika meklēti un atrasti Austrālijas publiskajā nabassaites cilmes šūnu bankā.
Pēc vairākiem intensīviem ķīmijterapijas kursiem, abiem zēniem tika veikta cilmes šūnu transplantācija. Pārvarot ne īpaši vieglo pēc-procedūras periodu, abi zēni atveseļojās veseli, un pēc Kristīnes vārdiem, ir jautri un palaidnīgi skolēni, kuriem tika dota otra iespēja izdzīvot savu dzīvi.
“Es nespēju paust to lielo pateicību māmiņām, kuras pēc dzemdībām ir ziedojušas nabassaites asinis. Jūs mums esat devušas to, uz ko mēs neuzdrošinājāmies pat cerēt,” tā ar pateicības vārdiem saviļņoja visus klātesošos Kristīne Makartina.
Uz 2014. gada vasaru Austrālijas publiskā nabassaites cilmes šūnu banka bija izdevusi 153 paraugus ārstēšanai savā valstī un 347 paraugus starptautiskajiem pacientiem 22 valstīs. Informācija liecina, ka ik gadu šī banka izdod aptuveni 50 cilmes šūnu paraugus transplantācijai. Uzglabātie nabassaites asins paraugi ir nodrošinājuši ārstēšanas iespējas pacientiem ar leikēmiju, imūndeficītu, smadzeņu mazspēju un dažādiem citiem ģenētiskiem traucējumiem un ir devuši otras dzīves iespēju pacientiem pasaulē.
Avots:
https://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/nscfa/pages/178/attachments/original/1533020096/Every-day-stem_cells-save-lives.pdf?1533020096