Galvaskausa neiropātija rodas, ja tiek bojāts viens vai vairāki no divpadsmit nerviem, kas iziet no smadzenēm. Ir vairāki galvaskausa neiropātiju veidi.
Bela paralīze: šis stāvoklis rodas, ja tiek ietekmēts sejas nervs jeb septītais galvaskausa nervs.
Mikrovaskulāra galvaskausa nervu paralīze: šis stāvoklis ietekmē acs nervus. Visizplatītākais tas ir cilvēkiem ar cukura diabētu un tiem, kuriem ir augsts asinsspiediens.
Trešā nerva paralīze: šis stāvolis ietekmē trešo galvaskausa nervu, kas normālā stāvoklī palīdz pārvaldīt muskuļus, kontrolējot acs kustību.
Ceturtā nerva trieka: to sauc arī par augstāko slīpo paralīzi. Tas ietekmē augšējo slīpo acs muskuli, kas palīdz sapludināt acu skatienu, kad vēlaties paskatīties uz deguna galu.
Sestā nerva paralīze: to sauc arī par galvaskausa VI nervu vai abducena paralīzi. Tas ietekmē sesto galvaskausa nervu, kas arī palīdz kontrolēt acu kustību.
Multiplā galvaskausa neiropātija: tiek ietekmēti vairāki galvaskausa nervi.
Visbiežākie galvaskausa neiropātijas iemesli ir cukura diabēts, augsts asinsspiediens, migrēnas, infekcijas, iedzimti traucējumi, audzēji, traumas, vīrusi.
Dažkārt ārstēšanas nolūkos var tikt pielietotas zāles, ar mērķi ārstēt infekciju, lai palīdzētu mazināt pietūkumu nervā vai tā tuvumā, vai, ja neiropātija izraisa sāpes. Var būt nepieciešama arī operācija. Taču ir arī gadījumi, kad nervu bojājumus nav iespējams ārstēt vai atjaunot.
Tā kā mezenhimālās cilmes šūnas ražo olbaltumvielas, kas stimulē neironu augšanu un izdzīvošanu; angiogēnos faktorus, kas ir būtiski asinsvadu sadzīšanas procesos, to augšanai, attīstībai un uzturēšanai; un imūnmodulējošās vielas, kas var novērst nervu bojājumus, Cilmes šūnu transplantācijas institūta komanda iesaka izmantot cilvēku nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas neiropātijas ārstēšanai. Ārstēšanā tiek izmantotas aptuveni 30 miljoni mezenhimālās cilmes šūnas.
Ārstēšana ar cilmes šūnu transplantāciju var uzlabot tādus galvaskausa neiropātijas simptomus kā: asas, spiedošas vai pulsējošas sāpes, sejas muskuļu nokarāšanās, tirpšana, nejūtīgums, neskaidra redze, tās zudums vai dubultošanās, nenormāla acs kustība, noslīdējis plakstiņš, vāji vai paralizēti muskuļi, kā arī pārmērīgi jutīga āda.
Medicīnas nozares speciālisti atzīst mezenhimālo cilmes šūnu vērtīgo iedarbību, kā arī spēju mazināt iekaisumu, kas izraisa vai veicina slimības, taču ir jāturpina veikt pētījumus, lai šo metodi apstiprinātu kā standarta ārstēšanu.
Izmantotās literatūras avoti:
https://stemcellstransplantinstitute.com/cranial-neuropathy/
https://www.researchgate.net/publication/345013803_Case_Report_Bell’s_Palsy_and_Stem_Cell_Therapy