Tiek lēsts, ka hroniskas aknu saslimšanas izraisa 2 miljonus nāves gadījumu visā pasaulē. Pēc Latvijas datiem, tas bija viens no trīspadsmit galvenajiem nāves cēloņiem mūsu valstī 2019. gadā.
B un C hepatīta vīrusu infekcijas un hroniskas aknu saslimšanas bieži izraisa aknu cirozi. Šai slimībai raksturīga pakāpeniska aknu šūnu bojāeja, kad rētaudiem līdzīgi šķiedraini audi aizstāj veselos aknu audus, līdz ar to akna normāli nespēj veikt savas funkcijas. Papildus pavājinātai aknu darbībai, ciroze var izraisīt asiņošanu no kuņģa-zarnu trakta, encefalopātiju (smadzeņu iekaisumu), dzelti (ādas un acu dzeltēšanu), šķidruma uzkrāšanos vēdera dobumā un galu galā, protams, nāvi.
Tā kā dažos gadījumos tradicionālā ārstēšana nav pietiekama, lai slimību būtu iespējams kontrolēt, tiek meklētas efektīvākas terapeitiskās alternatīvas.
Pēdējo desmit gadu laikā mezenhimālo cilmes šūnu terapija ir kļuvusi par novatorisku alternatīvu progresējošu aknu saslimšanu ārstēšanā. Daži klīniskie pētījumi liecina par šo šūnu terapijas pozitīvo ietekmi tieši aknu mazspējas un aknu cirozes gadījumos.
Jauni dati, kas nesen publicēti zinātniskajā žurnālā Hepatology International apstiprina, ka cilmes šūnas, kas iegūtas no nabassaites audiem, spēj uzlabot aknu darbību un palielināt dzīvildzi pacientiem ar aknu cirozi B hepatīta vīrusa infekcijas dēļ.
2021. gada nogalē tika publicēts raksts par klīnisko pētījumu, kura mērķis bija izprast ilgtermiņa ietekmi, ārstējot pacientus ar dekompensētu aknu cirozi, izmantojot nabassaites audu mezenhimālās cilmes šūnas. Šajā pētījumā, kas tika veikts Ķīnā, kontroles grupā tika iekļauti 111 pacienti, kuri tika ārstēti ar tradicionālām metodēm, un 108 pacienti eksperimentālajā grupā, kuri papildus parastajai ārstēšanai saņēma 3 nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu infūzijas (ievadītas ar 4 nedēļu starplaiku). Aknu funkcija tika novērtēta pirmo 48 nedēļu laikā un dalībnieki tik novēroti vēl 6 gadus kopš pētījuma sākuma.
Rezultāti apliecina, ka ārstēšana ar nabassaites audu mezenhimālām cilmes šūnām bija sasaistāma ar aknu darbības uzlabošanos pirmajās 48 nedēļās. Turklāt rezultātu analīze vēsta, ka novērošanas pārbaužu periodā no 13 līdz 75 mēnešiem ārstētajā grupā bija ievērojami augstāks kopējais dzīvildzes rādītājs kā kontroles grupā.
Ārstēšana ar nabassaites audu mezenhimālām cilmes šūnām ievērojami uzlaboja aknu darbību, par ko liecina seruma albumīna, protrombīna aktivitātes, holīnesterāzes un kopējā bilirubīna līmenis 48 novērošanas nedēļu laikā. Šajā pacientu grupā netika novērotas nozīmīgas blakusparādības vai ar ārstēšanu saistītas komplikācijas.
Pētījuma autori secina, ka labie rādītāji ir saistīti ar šo šūnu reģeneratīvo, imūnmodulējošo un pretiekaisuma iedarbību, un, ka šis ieguvums kļūst būtiski redzams pēc 13 mēnešu ilgas eksperimentālās ārstēšanas.
Saskaņā ar šo pētījumu, nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu terapija ir ne tikai droša un labi panesama ārstēšanas metode, bet arī apstiprināta kā terapija, kas ievērojami uzlabo ilgtermiņa izdzīvošanas līmeni, kā arī aknu darbību aknu cirozes pacientiem, ko izraisa B hepatīta vīrusa infekcija. Pētījuma komanda izsaka cerību, ka līdzīgus secinājumus apstiprinās plašāki pētījumi, iesaistot vairākus ārstniecības centrus.
Izmantotās literatūras avoti: