Šī gada janvārī publicēti rezultāti 8 gadus ilgam pētījumam par cukura diabēta komplikāciju ārstēšanu ar cilmes šūnām – zinātnieki pierādīja, ka šī terapija spēj samazināt hroniska diabēta komplikāciju incidenci jeb rašanos.
I tipa cukura diabēts ir autoimūna saslimšana – cilvēka paša imūnā sistēma bojā aizkuņģa dziedzera insulīnu producējošās beta šūnas. Zemāka insulīna ražošana noved pie paaugstināta glikozes līmeņa asinīs, kura korekcijai nepieciešama regulāra insulīna preparātu ievade. Diemžēl ilgtermiņā šāda situācija rada komplikācijas dažādos orgānos.
Latvijā cukura diabēta pacientu skaits strauji pieaug un tuvojas 100 000 robežai. Un tā nav tikai Latvijas īpatnība, šīs slimības pacientu pieaugums vērojams visā Eiropas Savienībā. Cukura diabēts patlaban ir ap 360 miljoniem pasaules iedzīvotāju un tiek lēsts, ka 2030. gadā slimība būs skārusi vairāk nekā pusmiljardu cilvēku.
Hroniska diabēta pacientiem konstatē gan biežāk sastopamās nieru (nefropātija), acu (retinopātija) un nervu sistēmas (neiropātija) patoloģijas, gan citu sistēmu traucējumus.
Minētā pētijuma ietvaros, lai noskaidrotu, cik efektīvi ir pielietot cilmes šūnas cukura diabēta komplikāciju mazināšanai, pētījuma dalībnieki tika sadalīti divās grupās. Viena grupa saņēma terapiju ar nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām un kaulu smadzeņu cilmes šūnām, bet otra (kontroles grupa) – standarta diabēta ārstēšanu.
Jau pēc 1 gada pirmajai grupai tika konstatēts glikozes līmeņa uzlabojums asinīs, kā arī šāda terapija tika atzīta par drošu, proti, netika novērotas būtiskas komplikācijas.
Pēc 8 gadiem tika salīdzināta ilgtermiņa komplikāciju attīstība abām grupām. Neiropātija cilmes šūnu terapijas grupā bija attīstījusies tikai 7,1% , turpretim kontroles grupā – 46,7% pacientu. Diabētisko nefropātiju konstatēja 7,1% ārstēto ar cilmes šūnām un 40,0% standarta terapijas grupā, bet diabētisko retinopātiju 7,1% un 33,3% pētījuma dalībnieku. Īpaši jāuzsver, ka vismaz vienu komplikāciju diagnosticēja 14,3% pacientiem, kuri saņēma cilmes šūnas, taču starp tiem, kuri saņēma tikai standarta terapiju, vismaz viena komplikācija attīstījās 73,3% pētījuma dalībnieku.
Pateicoties šiem rezultātiem, pētnieki ir apstiprinājuši, ka terapija ar nabassaites cilmes šūnām pacientiem ar I tipa cukura diabētu ir droša un veicina insulīna sekrēcijas ilgtermiņa uzlabojumu, kā arī komplikāciju mazināšanos.
Izmantotie avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35086778/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26628416/