Ādas atjaunošanai šobrīd tiek radīti arvien jauni medicīniski risinājumi. Lai gan šis jautājums ierasti vairāk saistīts ar estētiku, jāņem vērā, ka, novecojoties ādai, pasliktinās arī tās funkcijas – tā kļūst uzņēmīgāka pret dažādām saslimšanām, piemēram, ekzēmām, dermatītiem, autoimūnām saslimšanām, melanomu utml.
Ādas novecošanās procesā iesaistīti vairāki mehānismi, piemēram, kalogēna un elastīgo šķiedru zudums, kā arī oksidantu aktivitātes pastiprināšanās. Palielinās arī matriksa metaloproteāzes produkcija, kas veicina ādas deģenerāciju. Protams, jāņem vērā arī UV starojuma negatīvā ietekme, kas arī iesaistās priekšlaicīgā ādas novecošanā.
Kā ādas veselību atjaunojošs terapijas līdzeklis pēdējo gadu laikā uzmanību ir piesaistījušas mezenhimālās cilmes šūnas. To darbības mehānisma pamatā ir elastīgo šķiedru un kolagēna pieauguma veicināšana, kas uzlabo ādas saistaudu tīkla struktūru. Ievadītie, ar cilmes šūnām bagātinātie, preparāti mazina arī fotonovecošanās izraisītās sekas, jo izdala nepieciešamos augšanas faktorus un citokīnus.
2019. gadā veiktā pētījumā, kura ietvaros 24 cilvēki saņēma šādu terapiju, tika uzrādīts būtisks ādas veselības stāvokļa uzlabojums, salīdzinot ar kontroles grupas pacientiem. Tika uzlabota ādas šūnu proliferācija, ādas fibroblastu un epidermas keratinocītu migrācija un kolagēna sintēze. Tā rezultāta optimizējās krunciņu un poru stāvoklis, kā arī ādas tonis.
2018. gadā veiktā pētījumā, izmantojot nabassaites asins mezenhimālo cilmes šūnu potenciālu – plašo spektru augšanas faktoru, kolagēnu un atjaunojošo faktoru – augšanas diferenciācijas faktoru 11 – pierādījās, ka šīs cilmes šūnas saturošs krēms, lietojot katru dienu četras nedēļas, uzlaboja ādas blīvumu un mazināja sīkās krunciņas.
Nabassaites cilmes šūnas šobrīd ādas atjaunojošajā terapijā tiek pielietotas gan praksē, gan klīniskajos pētījumos. Tiek apsvērti optimālie ievades veidi un lietošanas shēmas. Taču jau tagad ir skaidrs, ka nabassaites cilmes šūnām ir teicams potenciāls ādas struktūras uzlabošanā un novecošanās seku korekcijā.
Izmantotie avoti:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7957487/
https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-020-02131-6