Vācijā dzimušai mazulītei tika konstatēta iedzimta plaušu arteriālās hipertensijas forma jeb paaugstināts asinsspiediens plaušu artērijās, kas tālāk jau izraisa plaušu asinsvadu anomālijas un letālu sirds mazspēju. Ārsti kā vienīgo ārstēšanās metodi bija ieteikuši plaušu transplantāciju. Velti piebilst, ka šo procedūru parasti veic bērniem, kuriem atlicis dzīvot mazāk kā gadu.
Taču tā kā bija pieejamas nabassaites cilmes šūnas, kas paņemtas meitenes māsai piedzimstot, bērnu kardiologs un zinātnieks Georgs Hansmans (Hannoveres Medicīnas skola, Vācija) kopā ar kolēģiem piedāvāja izmēģināt eksperimentālo ārstēšanu. Viņa izvēle balstījās uz to, ka nabassaites cilmes šūnas, kurām ir potenciāls pāraugt dažāda veida audos, tiek pielietotas neskaitāmās eksperimentālās ārstēšanās, arī nieru un aknu mazspējas gadījumos.
Šīs mezenhimālās cilmes šūnas tika pavairotas un sešu mēnešu ilgā laika periodā vairākkārtēji ievadītas meitenītes plaušās un sirdī.
Meitenes, kurai pirms tam pie katra soļa bija elpas mazspēja, veselība turpmāko mēnešu laikā pakāpeniski uzlabojās. Uz šo brīdi viņas kustīgumam un dzīvespriekam nav ierobežojumu.
Pirms eksperimentālās metodes pacientei viena gada laikā netika konstatēts ne auguma, ne svara pieaugums. Taču pēc cilmes šūnu saņemšanas tikai trīs mēnešu laikā meitene paaugās par veseliem 10cm. Uzlabojušies ir arī sirds un plaušu darbības rādījumi. Meitenītei gan joprojām ir augsts asinsspiediens plaušās un viņai ir nepieciešama turpmāka ārstēšana, apstiprina dr. Hansmans. “Šķiet, ka ir uzlabojušies gan pacientes bioķīmiskie mērījumi, gan funkcionālās spējas. Un es varu apstiprināt pieņēmumu, ka mezenhimālo cilmes šūnu iedarbības potenciāls ir acīmredzams, “ apliecina Dr. Hausmans.
Izmantotais avots:
https://www.nature.com/articles/s44161-022-00083-z
Nature Cardiovascular Research, DOI: 10.1038/s44161-022-00083-z