Psoriāze ir samērā izplatīta autoimūna slimība, kas parasti izpaužas uz ādas ar rozā plankumiem, visbiežāk uz elkoņiem, ceļgaliem un galvas. Šī saslimšana rodas imūnsistēmas disregulācijas rezultātā, kuras cēloņi vēl nav skaidri identificēti, lai gan tiek pieņemts, ka tā ir ģenētisku un vides faktoru kombinācijas rezultāts.
Papildus lokāli lietojamām zālēm psoriāzes ārstēšanai ir veiksmīgi izstrādātas vairākas bioloģiskas zāles, taču tām ir daži ierobežojumi: simptomi mēdz parādīties atkārtoti, kā arī var rasties tādas nevēlamas blakusparādības kā nazofaringīts un elpceļu infekcijas. Tāpēc medicīnas jomā tiek meklēti jauni, drošāki un efektīvāki risinājumi psoriāzes ārstēšanai.
Pateicoties nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu spējai regulēt imūnsistēmu, vairākos autoimūno slimību modeļos ar labvēlīgiem rezultātiem tiek pētīta šo cilmes šūnu iedarbība. Nesen zinātniskajā žurnālā Signal Transduction and Targeted Therapy publicēti klīniskā pētījuma rezultāti apstiprina, ka šīm nabassaites cilmes šūnām ir potenciāls psoriāzes ārstēšanā – nabassaites cilmes šūnas spēj samazināt psoriāzes izraisītos ādas bojājumus.
Minētā klīniskā pētījuma mērķis bija izpētīt nabassaites audu cilmes šūnu izmantošanas drošību un efektivitāti, ārstējot pacientus ar psoriāzi, kuri nespēj kontrolēt slimību, izmantojot tradicionālās ārstēšanas metodes.
Pētījumā pacientiem intravenozi tika ievadītas četras nabassaites audu cilmes šūnu devas ar divu nedēļu intervālu. Dalībnieki tika novēroti sešus mēnešu. Publikācijā ziņots, ka ārstēto pacientu grupa bija dažāda vecuma (29-55 gadi), ar atšķirīgu slimības ilgumu (4-32 gadi), ķermeņa masas indeksu un simptomu smagumu.
Attiecībā uz drošību netika konstatēta nopietna nelabvēlīga ietekme, kas saistīta ar eksperimentālo ārstēšanu, ne arī izmaiņas dalībnieku analīzēs, kas veiktas novērošanas periodā, proti, nelabvēlīga ietekme attiecībā uz sirds, nieru un aknu darbību – šis pētījums apstiprina, ka ārstēšana ar nabassaites cilmes šūnām ir droša metode.
Efektivitātes novērtējums ietvēra psoriāzes apgabala smaguma indeksa (PASI) punktu analīzi — mērījumu, kas atspoguļo psoriātisko ādas bojājumu apjomu un smagumu — pirms un 6 mēnešus pēc cilmes šūnu ārstēšanas. Pusei pētījuma dalībnieku tika uzrādīti būtiski uzlabojumi šī indeksa rādītājā: 47,1% uzlabojās vismaz par 40%, 35,3% – reģistrēja uzlabojumus par vairāk kā 75%, bet 17,6% – uzlaboja vairāk kā 90%.
Pēc pētījuma autoru domām, atkārtota nabassaites cilmes šūnu ievadīšana ir iespējama un nepieciešama pēc vairākiem mēnešiem, lai novērstu simptomu atkārtošanos. Jāpiemin, ka šī pētījuma kontekstā ārstēšana izrādījās efektīvāka sievietēm.
Secinājumā, šis pētījums kārtējo reizi apstiprināja, ka nabassaites audu cilmes šūnu intravenoza ievadīšana ir droša pacientiem ar psoriāzi un efektīva ādas bojājumu mazināšanā. Autori atkārtoti uzsver nepieciešamību apstiprināt šos rezultātus lielākos, placebo kontrolētos klīniskos pētījumos.
Izmantotie avoti:
https://www.crioestaminal.pt/blog/ensaio-clinico-comprova-potencial-das-celulas-estaminais-do-cordao-umbilical-para-tratar-psoriase/
https://www.spdv.pt/_doencas_de_pele_2, accessed on 23 August 2022.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9352692/