Pašlaik Eiropā vien gada laikā tiek veiktas vairāk kā 45 000 asinsrades transplantācijas. Šīs procedūras, kuru mērķis ir aizstāt pacientu “asins fabriku”, izglābj tūkstošiem cilvēku dzīvības pie tādām nopietnām slimībām kā imūndeficīta slimības, onkoloģijas (leikēmija, limfomas), dažāda veida anēmiju un vielmaiņas slimību gadījumos.
Lai gan pēdējo desmitgadu laikā hematopoētisko transplantātu skaits ir pieaudzis, joprojām liels izaicinājums ir saderīgu donoru identificēšana. Šajā kontekstā nabassaites asinis ir nozīmīgs transplantācijas cilmes šūnu avots kā maziem, tā pieaugušiem pacientiem – parauga paņemšana, neskatoties uz to, ka iespējama tikai vienreiz mazuļa mūžā, ir viegla un bez komplikācijām donoram, tai ir tūlītēja pieejamība transplantācijai un zemākas prasības pēc saderības faktoriem, salīdzinot ar citiem cilmes šūnu avotiem.
Neskatoties uz to, ka hematopoētisko jeb asinsrades cilmes šūnu transplantācijas metode ir pilnveidota gadu desmitiem, un tā ir joma, kas pastāvīgi attīstās, nesen ir paziņots par vēl vienu jauninājumu nabassaites asins transplantācijas kontekstā.
Tas ir novatorisks šūnu terapijas produkts, kas sastāv no nabassaites asins cilmes šūnām, konkrētāk – hematopoētiskām cilmes šūnām, un ir paredzēts kā palīglīdzeklis, lai paātrinātu hematoloģisko atveseļošanos pēc nabassaites asins transplantācijas. Šī jaunradītā produkta izmantošanas gadījumā, nabassaites asins cilmes šūnu paraugs var saturēt mazāku cilmes šūnu daudzumu un transplantācija var notikt bez tik precīzas saderības starp donoru un saņēmēju.
Jaunā metodika tika pārbaudīta 2. fāzes klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 15 pacienti, vecumā no 5 līdz 45 gadiem. Šiem dalībniekiem tika veikta nabassaites asins transplantācijas, lai ārstētu trīs veidu hemato-onkoloģiskās slimības: akūtu mieloīdo leikēmiju, akūtu limfoīdo un mielodisplastisko sindromu. Četras stundas pēc nabassaites asins transplantācijas pacienti saņēma jauno produktu. Pētījuma dalībniekiem sekoja līdzi 5 līdz 11 gadus. Šajā novērošanas periodā netika konstatētas nevēlamas blakusparādības, kas saistītas ar pētījumu jeb jaunā šūnu terapijas produkta ievadīšanu.
Visas veiktās transplantācijas bija veiksmīgas, ar strauju hematoloģisku atjaunošanos: neitrofilo leikocītu daudzuma atjaunošanai bija nepieciešamas vidēji 19 dienas un trombocītu apjoma atjaunošanai – vidēji 35 dienas. Veiktās analīzes apstiprināja, ka šo asins ķermenīšu veidošanās atjaunošanos sākotnēji veicināja pētāmā šūnu terapijas līdzekļa cilmes šūnas, kaulu smadzenēs izveidojot jaunu hematopoētisko sistēmu jeb “asins fabriku”.
Neskatoties uz to, ka 40% dalībnieku bija augsta riska pacienti, ar transplantāciju saistītu nāves gadījumu nebija. Un tikai diviem pacientiem tika konstatēti recidīvi 53 un 219 dienas pēc transplantācijas.
Pētnieki augstu novērtēja faktu, ka nevienam no pacientiem neattīstījās smaga atgrūšanas forma, kas ir bieža komplikācija, kurā transplantētās šūnas reaģē pret saņēmēju – ziņots tika tikai par vidējiem gadījumiem ar vieglām izpausmēm, galvenokārt uz ādas. Autori uzskata, ka šie rezultāti ir ļoti pozitīvi.
Šis klīniskais pētījums pierādīja, ka nabassaites asins transplantācija vienlaicīgi ar jauno šūnu terapijas līdzekli, kas sastāv no atdalītām un pavairotām nabassaites asins cilmes šūnām, ir iespējama, droša un ar labvēlīgiem rezultātiem attiecībā uz atveseļošanās laiku. Autori drīzumā plāno dalīties ar nākamā, pašlaik notiekošā klīniskā pētījuma rezultātiem, kura mērķis ir apstiprināt šīs metodes priekšrocības.
Izmantotā literatūra:
https://www.crioestaminal.pt/blog/divulgado-novo-metodo-para-otimizar-resultados-dos-transplantes-de-sangue-do-cordao-umbilical/
Milano F , et al. Infusion of Non-HLA-Matched Off-the-Shelf Ex Vivo Expanded Cord Blood Progenitors in Patients Undergoing Cord Blood Transplantation: Result of a Phase II Clinical Trial. Front Cell Dev Biol. 2022. 10:835793.