zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Spina bifida diagnoze mūsdienās vairs nav spriedums visai dzīvei

Spina bifida ir iedzimts stāvoklis, kad auglim līdz galam nenoformējas mugurkaula kanāls, un tā rezultātā muguras smadzenes atrodas ārpus tā.

Šāda problēma skar apmēram vienu no 1000 grūtniecībām. Un katru gadu Eiropā piedzimst vairāk kā 5000 šādu mazo pacientu.

Bērniņiem, kuri dzimuši ar šo patoloģiju rodas neiroloģisks bojājums ar nespēju staigāt un citiem simptomiem. Jau vairāk kā 20 gadus vienīgā terapijas metode ir intra uterīnā ķirurģija, proti, bērnam tiek veikta mugurkaula slēgšana vēl atrodoties mammas dzemdē. Un, lai arī pateicotes šai metodei daudziem bērniem ir dota iespēja patstāvīgi kustēties, ne vienmēr ar to iespējams pilnībā novērst invaliditāti. Tādēļ zinātnieki jau gadiem ir meklējuši efektīvāku metodi, kas risinātu šo problēmu rezultatīvāk.

Šomēness zinātnes mediju telpā parādījās publikācijas, kas vēsta par mazo Robiju, kura būtu piedzimusi ar kāju paralīzi, ja nebūtu saņēmusi intra uterīnu terapiju ar cilmes šūnām.

Par laimi diena, kad Robijas mammai ultrasonogrāfijā atklāja, ka bērniņš gaidāms ar spina bifida diagnozi, bija arī tā diena, kad viņa uzzināja par “CuRe”pētījumu, kurā cilmes šūnas tiek ievietotas augļa mugurkaulā, tam atrodoties vēl mātes dzemdē.

Šis pētījums sākās 2021. gada pavasarī un Robija bija tā pirmā dalībniece. Uz šo brīdi pasaulē ar šādu metodi ārstēti jau ir nākuši vēl trīs bērniņi, un kopumā šo terapiju pētījuma ietvaros saņems 35 mazie pacienti.

Terapija balstās uz to, ka cilmes šūnas atjauno neizveidojušos mugurkaula kanāla audus, un tas ir daudz vairāk kā ķirurģiskā terapija viena pati varētu spēt. Pētījuma komandai jau bija pieredze ar spina bifida skartu aitu un suņu ārstēšanu, un kā atzīst pētījuma vadītāja Diāna Farmere: “Šai dienai es biju gatavojusies un strādājusi pēdējos 25 gadus!”.

Pētījuma ietvaros tiks sekots līdzi pētījuma dalībnieku – bērnu attīstībai, ar mērķi gūt pierādītus apstiprinājumus metodes drošībai un ilgtermiņa ieguvumam. Taču, kā pauž D. Farmere, mirklis, kad Robija pakustināja kāju pirkstiņus, kļuva par īpašu ne tikai viņas mammai un visai pētījumā iesaistīto komandai, bet arī daudziem citiem tūkstošiem vecāku.

Izmantotā literatūra:
https://interestingengineering.com/health/stem-cell-therapy-spina-bifida

Related Posts

Leave a Reply