Gūžas locītavas osteonekroze ir nopietna un invaliditāti izraisoša kaulu slimība, ar smagi traucētu asins plūsmu, kas izraisa kaulu audu atmiršanu. Šī patoloģija galvenokārt skar pieaugušos vecumā no 30 līdz 50 gadiem.
Osteonekrozes gadījumā īpaši svarīga ir agrīna iejaukšanās. Sāpju mazināšanai un gūžas locītavas saglabāšanai tiek izmantotas dažādas metodes, tostarp medikamenti, fizioterapija un operācija. Šīs ārstēšanas metodes ne vienmēr sniedz vēlamos rezultātus, un tas ir iemesls, kāpēc medicīnas jomā tiek meklēti efektīvāki ārstēšanas ceļi un veidi, kas ļautu rīkoties vēl slimības attīstības sākuma fāzē.
Ņemot vērā to, ka daudzi pētījumi ir apstiprinājuši, ka mezenhimālās cilmes šūnas spēj veicināt kaulu atjaunošanos, pastāv hipotēze, ka šīs slimības sākotnējā fāzē var izmantot šīs cilmes šūnas, tādējādi ļaujot aizkavēt slimības progresēšanu un pat novēršot augšstilba kaula galvas sabrukšanu.
Starp dažāda veida mezenhimālajām cilmes šūnām vairāku priekšrocību dēļ – viegla ieguve, zema imunogenitāte, droša pavairošana laboratorijā, zema atgrūšanas varbūtība u.c. – dēļ tiek rekomendētas cilmes šūnas no nabassaites audiem.
Ar mērķi apstiprināt šo hipotēzi, tika veikts pētījums, kurā pierādīts, ka, pēc lokālas transplantācijas agrīnā saslimšanas stadijā, nabassaites audu mezenhimālās cilmes šūnas izdzīvo un pozitīvi ietekmē augšstilba kaulu. Šī pētījuma secinājumi var sniegt ārstēšanas iespēju pacientiem un kalpos kā pamatpētījums šīs slimības ārstēšanā.
References
https://www.crioestaminal.pt/blog/celulas-do-tecido-do-cordao-umbilical-promovem-reparacao-ossea-e-previnem-perda-ossea-da-cabeca-do-femur-em-osteonecrose/
Zhao J, et al., Therapeutic effect of human umbilical cord mesenchymal stem cells in early traumatic osteonecrosis of the femoral head. .J Orthop Translat. 2022 Oct 14;37:126-142.
Miyahara H, et al., Osteonecrosis of the femoral head: Update article , Rev Bras Ortop 2022;57(3):351–359.