Radzene ir caurspīdīga struktūra, kas pārnes gaismu tīklenei, tādā veidā piedaloties redzes funkcijas nodrošināšanā. Tā sastāv no pieciem slāņiem, kuri precīzi novietoti viens virs otra. Pamatnes slānis ir endotēlijs – ja notiek tā bojājums , rodas redzes traucējumi, diskomforts vai pat izteiktas sāpes. Radzenes endotēlija disfunkcijas iemesli var būt dažādi – iedzimti stāvokļi, pārslimotas infekcijas, kā arī dažāda veida traumas.
Lai arī medikamentozā terapija var atvieglot simptomus, vienīgā pilnvērtīgā radzenes endotēlija disfunkcijas ārstēšanas metode ir radzenes transplantācija. Taču šai metodei pastāv komplikāciju varbūtība. Tāpat nopietni pieaugoša problēma pasaulē ir piemērotu donoru trūkums.
Korejas zinātnieki kā radzenes ārstēšanas problēmas risinājumu saskata nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu pielietojumā. Jau neskaitāmos zinātnisko žurnālu rakstos pierādīta šo šūnu spēja dalīties un diferencēties par dažādu šūnu tipiem, kā arī ievērojamais potenciāls, iesaistīties imunitāti regulējošos procesos.
Rakstā, kas publicēts 2022.gada decembrī, pētnieki eksperimentālos modeļos pārbaudījuši nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu efektivitāti radzenes endotēlija disfunkcijas ārstēšanai. Šūnas tika in vitro ( laboratorijas traukos) virzītas pārveidoties par radzenes endotēlijam līdzīgām šūnām. Un pēc tam transplantētas īstā, slimības skartā radzenē. Pēc šādas terapijas uzlabojās gan radzenes izskats mikroskopā, gan redzes funkcija.
Ņemot vērā, ka no dažāda smaguma acu patoloģijām cieš apmēram 2,2 miljardi pasaules iedzīvotāju, šādi atklājumi ir ļoti nepieciešami nākotnes medicīnai.