zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites audu cilmes šūnu loma vēža ārstēšanā

Nabassaites cilmes šūnas iegūst no nabassaitē esošā asins – hematopoētiskās cilmes šūnas un nabassaites audiem – mezenhimālās cilmes šūnas. Hematopoētisko cilmes šūnu izmantošana vēža ārstēšanā ir pierādīta un apstiprināta kā standarta ārstēšanas metode. Esam arī par šo procedūru rakstījuši iepriekš: https://www.biobank.lv/nabassaites-asins-cilmes-sunas-un-veza-arstesanas/.

Kā tad ir ar nabassaites audu jeb mezenhimālām cilmes šūnām vēža ārstēšanas kontekstā?

Mezenhimālo cilmes šūnu pētījumu pirmssākumos, to pielietošana vēža ārstēšanā bija pretrunīga, jo bija radies uzskats, ka šīs cilmes šūnas ir tik jaudīgas, ka spēj pārtapt arī par vēža šūnām, līdz ar to veicinot ļaundabīga audzēja attīstību.

Daži pētījumi ziņoja, ka mezenhimālās cilmes šūnas, paņemtas no pieauguša cilvēka kaulu smadzenēm, ir veicinājušas aizkuņģa dziedzera vēža šūnu augšanu un prostatas vēža šūnu metastāzes. Savukārt, mezenhimālās cilmes šūnas, paņemtas no cilvēka taukiem, izraisījušas krūts vēža šūnu metastāzes, izmantojot sekrēcijas proteīnus.

Turpinot darbu pie cilmes šūnu iedarbības vēža kontekstā, tika apskatītas nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas un apstiprināta šo konkrēto šūnu spēja inhibēt jeb aizkavēt krūts audzēju izplatību, plaušu vēzi, dzemdes kakla vēzi un melanomu jeb ļaundabīgu ādas audzēju.

Pamatojoties uz šīm zināšanām, tika pētīts tālāk, vai kondicionētā barotnē hipoksiskas cilvēka nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas spēs uzrādīt pastiprinātu pretvēža iedarbību uz kultivētām cilvēku šūnām (HeLa), kas satur ļaundabīga audzēja šūnas, salīdzinot ar cilvēka dermas šūnām, kas nav vēža šūnas. Tika veikta olbaltumvielu profilēšanas analīze, lai pētītu starpšūnu signālu pārraidi abos šūnu tipos ar hipoksisku cilvēka nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas sekrēcijas proteīniem. Rezultātā nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas uzrādīja pastiprinātu pretvēža iedarbību uz HeLa šūnām.

Zināms, ka nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas spēj atjaunot ne tikai bojātus audus, bet arī audzēju skartās šūnas. Šis nabassaites cilmes šūnu mehānisms sevī ietver ne tikai cilmes šūnu iekļūšanu audos, bet arī spēju izdalīt faktorus, kas var ietekmēt apkārtējās šūnas.

Līdz ar to mūsdienās nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas ir kļuvušas par vienu no pievilcīgākajiem līdzekļiem audzēju ārstēšanā to specifisko īpašību dēļ, no kurām visizteiktākā ir audzēja reakcija uz ārējās vides stimulu.

Otrkārt, tā kā daudzi pētījumi ir apstiprinājuši, ka mezenhimālās cilmes šūnas spēj migrēt uz audzēja mikrovidi, ir radīts un pierādīts mehānisms, kā ar nabassaites cilmes šūnām transportēt pretvēža zāles tieši uz audzējiem. Pētnieki joprojām strādā pie vēža medikamentu piegādes metodes, kas solās būt efektīvāka un samazināt blakusparādības, ar kurām pacienti saskaras pēc ķīmijterapijām.

Piemēram, zinātnieki joprojām pēta, kā cilmes šūnas var izmantot, lai ar nanodaļiņu starpniecību piegādātu pretvēža zāles tieši līdz vēža šūnām. Nanogela kapsulas tiek ielādētas cilmes šūnās, kas reaģē uz olbaltumvielām, un tās tiek nosūtītas pie vēža šūnām. Cilmes šūnas, sasniedzot vēža audus, ķīmiskas vielas iedarbības rezultātā “mirst” ar mērķi, lai nanogelā iekapsulētās zāles tiktu atbrīvotas tieši vēža audos.

Izmantotie avoti:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6657944/

https://www.spandidos-publications.com/10.3892/or.2018.6446

https://aip.scitation.org/doi/pdf/10.1063/1.5098427

https://www.newswise.com/articles/umbilical-cord-stem-cells-transport-anti-cancer-drugs-directly-to-tumors

https://hsci.harvard.edu/stem-cells-and-cancer

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31338647/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055109/

Related Posts

Leave a Reply