zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Atzīta nabassaites cilmes šūnu iedarbība muguras sāpju gadījumos

Pasaules Veselības Organizācija publicējusi atjaunotu apskatu par muguras sāpju ietekmi uz sabiedrību. Saskaņā ar statistikas datiem, šobrīd no muguras sāpēm pasaulē cieš 619 miljoni cilvēku, un nākamajos divdesmit gados šis skaitlis palielināsies par vairāk kā trešdaļu. Tas visvairāk skaidrojams ar sabiedrības novecošanos, sāpes visbiežāk sākas 50 gadu vecumā un no tām biežāk cieš sievietes. Pasaules Veselības Organizācija atzīst, ka muguras lejasdaļas sāpes ir visvairāk izplatītā muskuloskeletālā problēma un darba nespējas cēlonis pasaulē. Dokumentā tiek secināts, ka saslimšana ietekmē dzīves kvalitāti, var veicināt mentālās veselības traucējumus un pasliktināt sniegumu darbā un attiecības ar ģimenes locekļiem.

Muguras sāpes iedalās specifiskajās, kad zināms konkrēts cēlonis – cita saslimšana, trauma vai sāpju izstarošana no citiem orgāniem, piemēram, nierēm, un nespecifiskajās, kad sāpju iemeslu noskaidrot neizdodas. Tā tas ir vairumā (pat 90%) gadījumu, līdz ar to ir apgrūtināta konkrēta ārstēšanas plāna izstrāde. Nespecifisko muguras sāpju riska faktori ir zems fizisko aktivitāšu līmenis, aptaukošanās, smēķēšana un fiziska pārslodze darbā.

Lai arī problēmas vieglākais risinājums šķiet pretsāpju līdzekļu lietošana, tiem ir ievērojamas negatīvas blaknes, līdz ar to Pasaules Veselības Organizācija neatbalsta šos medikamentus kā pirmās izvēles terapiju. Optimālais risinājums ir fizioterapija un regulāri vingrinājumi.

Pēdējos divos gados starptautiskajās medicīnas datu bāzēs publicēti vairāki pētījumi par mezenhimālo cilmes šūnu izmantošanas pozitīvajiem rezultātiem pacientiem ar muguras sāpēm.

Pētījumos salīdzināti arī dažādi cilmes šūnu formas un to ievades veidi. Secinājumos atzīts ir tieši no nabassaites audiem iegūto cilmes šūnu potenciāls. To nosaka pieci faktori:

1. Ātrāka šūnu dalīšanās, kas nozīmē ātrāku terapeitisko efektu.
2. Labākas spējas attīstīties par dažādiem organisma šūnu veidiem, kas nodrošina plašāku iedarbību slimības skartajās zonās, proti, šajā gadījumā, atjaunoti tiek ne tikai muguras skriemeļi, bet arī kaulaudi un nervu šūnas.
3. Imunomodulācijas spējas, pateicoties kuram organismā tiek mazināts iekaisums un radīta atbilstoša vide šūnu reģenerācijai.
4. Jaunu asinsvadu veidošanās potenciāls, jo nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas satur vairāk faktorus, kas veicina angioģenēzi kā citi cilmes šūnu veidi, piemēram, vaskulāro endotēlija augšanas faktoru.
5. Mazāk ar donoru saistītu komplikāciju, kā arī metode ir nesāpīga, pretēji kaula smadzeņu cilmes šūnu ieguvei un izmantošanai.

Turklāt jāatceras, ka nabassaites cilmes šūnas var izmantot ne tikai pats bērns, bet arī citi, ja vien pastāv atbilstoša saderība, piemēram, ģimenes locekļi, kurus skārušas veselības problēmas. Ņemot vērā Pasaules Veselības Organizācijas ieteikumu, izvairīties no regulāras pretsāpju līdzekļu lietošanas hronisku muguras sāpju gadījumā, pozitīvie pētījumu rezultāti par nabassaites cilmes šūnu efektivitāti ir svarīgs jaunums daudziem miljoniem cilvēku visā pasaulē.

Avoti:
https://www.dvcstem.com/post/stem-cell-therapy-for-back-pain
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/low-back-pain#:~:text=Key%20facts,expansion%20and%20ageing%20(1).

Related Posts

Leave a Reply