zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Aizkuņģa dziedzera vēzis un nabassaites cilmes šūnas

17.novembris ir pasaules aizkuņģa dziedzera vēža diena, kurā cilvēki un dažādas organizācijas pievērš uzmanību šai postošajai slimībai, kuru mēdz dēvēt arī par “kluso slepkavu”.

Statistika par šo ļaundabīgo audzēju liecina, ka no diagnozi saņēmušajiem dažādās populācijās tikai 5-12% izdzīvo piecus vai ilgāk gadus, kas pārliecinoši norāda, ka šo audzēju varam ierindot starp visbīstamākajiem. Katru gadu apmēram 500000 cilvēku atklāj šo saslimšanu, un diemžēl 47000 cilvēku katru gadu ar šo saslimšanu aiziet bojā.

Latvija ir sestajā vietā pasaulē saslimšanas un piektajā mirstības ziņā tieši vīriešiem. Tas lielā mērā saistīts tieši ar riska faktoriem, kas veicina šī audzēja izplatību. Ir pārliecinoši pierādīts, ka tādi ir smēķēšana, aptaukošanās un ģimenes anamnēze. Ir atrasti arī dati, kas saista aizkuņģa dziedzera vēzi ar sarkanās vai pārstrādātas gaļas, piesātināto taukskābju un alkohola lietošanu, insulīna rezistenci un otrā tipa diabētu. Interesanti, ka garākiem cilvēkiem risks saslimt arī ir lielāks. Un, lai arī šīs slimības gadījumi ģimenē ievērojami palielina audzēja attīstības varbūtību, vairāk kā 90% gadījumu aizkuņģa dziedzera vēzis rodas no spontānām, ne pārmantotām šūnu mutācijām.

Lielākie izaicinājumi ir vēlīnā diagnostika, jo šis audzējs visbiežāk dod sūdzības tikai vēlīnās stadijās, kā rezultātā ķirurģiskā ārstēšana vairs nav iespējama, un arī staru vai ķīmijterapijas efektivitāte diemžēl ir nepilnīga. Tamdēļ tiek strādāts pie jaunām terapijas metodēm, kas ļautu vairāk cilvēkiem izdzīvot pēc šīs diagnozes saņemšanas.

Pētījumi ar nabassaites cilmes šūnu izmantošanu dažādu audzēju terapijā šobrīd norit visā pasaulē. Jau esam rakstījuši par atklājumiem krūts , barības vada un prostatas audzēju ārstēšanā. Zinātniskajos žurnālos publicētie dati liecina, ka nabassaites cilmes šūnu ievade samazināja aizkuņģa dziedzera vēža šūnu migrāciju, invāziju un augšanu. Šie atklājumi ļauj pētniekiem attīstīt tālāk metodes ar cilmes šūnām, kuru pretaudzēju potenciāls ir jau pierādīts.

Izmantotie avoti:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34811696/

https://www.wcrf.org/diet-activity-and-cancer/cancer-types/pancreatic-cancer/

Related Posts

Leave a Reply