Jau rakstījām, ka sievietēm, kurām bijušas dzemdības, un kuras barojušas bērniņu ar krūti, ir zemāks krūts vēža risks. Taču mammas veselībai ir arī vēl citi būtiski ieguvumi no bērniņa nākšanas pasaulē. Šoreiz par sirds un asinsvadu slimību iespējamības profilaksi, pateicoties krūts barošanai.
Kardiovaskulārās saslimšanas joprojām ir pats biežākais nāves cēlonis Latvijā. Šīs slimības ir vainojamas pie 49,4 % miršanas gadījumu. Arī visā pasaulē statistika ir līdzīga – nāves iemeslu ziņā sirds-asinsvadu saslimšanas lielākajā daļā valstu ir pirmajā vietā.
Pateicoties dažādām kampaņām, sabiedrība tiek informēta par dzīvesveida būtisko lomu šo slimību profilaksē. Mēs zinām, cik svarīgi ir nesmēķēt, būt fiziski aktīvam un lietot veselīgu uzturu. Taču kā ir ar krūts barošanas ietekmi uz slimību attīstību ilgtermiņā?
2022.gadā tika publicēts liels pētījumu apkopojums (metaanalīze), kurā analizēti dati par vairāk kā miljons sievietēm. Zinātnieku izdarītie secinājumi liecināja, ka krūts barošana spēj samazināt kardiovaskulāro saslimšanu, koronārās sirds slimības, insulta un arī nāves no šīm saslimšanām risku.
Amerikāņu Sirds Asociācijas žurnāla publikācijā teikts, ka vismaz vienu bērniņu barojot ar krūti, varbūtība attīstīties sirds-asinsvadu saslimšanām samazinās par 11%. Desmit gadus ilgā novērošanas posmā sievietēm, kuras bija barojušas, nāve no kardiovaskulārajām saslimšanām attīstījās par 17 % retāk.
Rodas jautājums, kāpēc tā? Krūts barošanas laikā liela nozīme ir diviem hormoniem – prolaktīnam un oksitocīnam. Un tieši oksitocīnam piemīt spējas samazināt asinsspiedienu, paplašināt asinsvadus, darboties kā pretiekaisuma faktoram un reducēt tauku masu. Visi šie aspekti ir būtiski sirds- asinsvadu slimību profilaksē. Vēl citi pozitīvie krūts barošanas aspekti ir vielmaiņas regulācija un svara zudums laktācijas laikā. Turklāt rezultāti ir atkarīgi arī no krūts barošanas ilguma – labāks efekts ir barojot vismaz 12 mēnešus, lai arī pozitīvā ietekme ir jau 6 mēnešus ilgai zīdīšanai. Arī Pasaules Veselības Organizācijas vadlīnijās tiek rekomendēts barot ar krūti 2 gadus un ilgāk.
Interesanti, ka citu pētījumu rezultāti liecina, ka katra papildus krūts barošana samazina kardiovaskulāro slimību risku vēl par 3-4%. Tātad varam secināt, ka, jo vairāk bērniņus barosim, jo mazāks ilgtermiņa risks mūsu sirds un asinsvadu veselībai ilgtermiņā.
Izmantotais avots: