2019.gada janvārī tika uzsākts klīniskais pētījums ar mērķi novērtēt ārstēšanas efektivitāti ar autologām(paņemtas no pacienta dzimšanas brīdī) nabassaites cilmes šūnām. Pētījums ilga līdz 2023. gada jūlijam. Tā ietvaros nabassaites asins cilmes šūnas tika ievadītas 56 bērniem, kuriem diagnosticēti autiskā spektra traucējumi. Šajā periodā tika novērtēta uzvedības un kognitīvā attīstība, īpaši bērniem mijiedarbojoties ar ģimeni un citiem bērniem.
Pētījumam beidzoties, lielākai daļai bērnu, kas piedalījās šajā klīniskajā pētījumā, tika konstatēta skaidra attīstība verbalizācijas, iniciatīvas, sociālās mijiedarbības un izpratnes ziņā.
No jau izanalizētajiem rezultātiem redzama pozitīva bilance. “Ļoti labi rezultāti bija vecuma grupā no 3 līdz 7 gadiem, kur aptuveni 2 no 3 bērniem pat ar neapbruņotu aci bija redzami uzlabojumi,” atklāj vadošais pētnieks Felician Stancioiu. Jauniešiem (8+ gadi) diemžēl rezultāts neuzrādījās tik labs – tikai 1 no 10 bērniem tika konstatēta verbalizācijas, sociālās mijiedarbības un uzvedības uzlabošanās.
Starp bērniem, kas piedalījās pētījumā, bija arī divi portugāļu zēni, 4 un 6 gadus veci. Šo bērnu līdzdalība bija iespējama, pateicoties vecāku lēmumam, dzimšanas brīdī paņemt nabassaites paraugus un saglabāt cilmes šūnas, izmantojot Stemlab S.A. cilmes šūnu banku. Nabassaites cilmes šūnas no Portugāles pilsētas Kantanheda tika nosūtītas uz slimnīcu Bukarestē, kur tad arī notika cilmes šūnu ievadīšanas process.
Lai gan rezultāti vēl nav publiskoti, pētnieks Felician Stancioiu un arī portugāļu bērnu vecāki apstiprina zēnu veselības uzlabojumus. “Dienā, kad kopš Žoau tika diagnosticēts autisms bija apritējuši tieši 4 gadi, pienāca ilgi gaidītā ziņa – dr. Stancioiu vadītā komanda Bukarestē, Rumānijā, sāka darbu pie pētījuma par nabassaites cilmes šūnu pielietošanas ietekmi. Tajā dienā atdzima mūsu cerība”, stāsta 6-gadīgā puisēna mamma. Viņa apstiprina: “Kopš infūzijas ir pagājuši tikai seši mēneši, Žoau ir uzlabojušās spējas saprast un koncentrēties.”
4 gadus vecā Pedro (izdomāts vārds) māte arī norāda uz “pozitīvu evolūciju” dēla veselībā, slavējot arī pētījuma komandas vadītāju dr. Stancioiu: “Viņš ir viens no pionieriem visā pasaulē, kas piedāvā šo terapeitisko iespēju autisma ārstēšanai. Visa pētījuma procesa laikā medicīnas komanda sniedza mums pastāvīgu atgriezenisko saiti, vienmēr bija iespēja noskaidrot atbildes uz jautājumiem, kliedēt šaubas un bažas. Viņi vienmēr bija pieejami, lai palīdzētu.”
“Mēs bijām priecīgi par šo iespēju, izsniegt divus nabassaites cilmes šūnu paraugus klīniskajam pētījumam, kas ne tikai apstiprina cilmes šūnu iedarbību, bet spēj ievērojami uzlabot šo bērnu un viņu ģimeņu ikdienas dzīvi,” saka Mónica Brito, Stemlab S.A. izpilddirektore. “Mūsu laboratorija 20 gadus atpakaļ tika dibināta ar mērķi, uzlabot cilvēku dzīvi, viņiem gūstot labumu no cilmes šūnu izmantošanas ārstēšanā,” turpina M. Brito. Viņa piebilst, “Lai tas būtu iespējams, mēs katru dienu strādājam pie cilmes šūnu kriokonservācijas no nabassaites asinīm un audiem, izstrādājam jaunas zāles ārstēšanai, un turpinām zinātnisko darbu.”