Žurnālā “World Journal of Clinical Cases” publicēts Turcijas zinātnieku veiktā pētījuma rezultāti, kas turpina apliecināt nabassaites cilmes šūnas kā efektīgu līdzekli cerebrālās triekas pacientu ārstēšanā.
Cerebrālā jeb smadzeņu trieka ir dažādu cēloņu izraisīti kustību, koordinācijas un līdzsvara traucējumi. Iemesli var rasties pirms un pēc dzimšanas, ka arī dzemdību laikā. Infekcijas grūtniecības laikā, ilgstošs skābekļa trūkums dzemdībās, meningīts, smaga galvas trauma ir biežākie izraisītāji. Patoloģijas sastopamība pasaulē ir 1,5-4 gadījumi uz katriem 1000 dzīvi dzimušajiem bērniem. Diemžēl cerebrālā trieka joprojām ir aktuāla problēma arī attīstītajās valstīs.
Pētījumi par nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām cerebrālās triekas ārstēšanā ar pozitīvu iznākumu ir veikti jau agrāk. Šajā Turcijā veiktajā pētījumā četriem pacientiem, kuri nespēja staigāt bez palīgierīcēm, tika veikta cilmes šūnu ievade sešas reizes. Jau divus mēnešus pēc terapijas uzlabojās muskuļu saspringums. Izvērtējot motoro – kustību funkciju, uzlabojumi tika konstatēti pēc 12 mēnešiem .
Šajā pētījumā iesaistītajiem pacientiem, pateicoties nabassaites cilmes šūnām, ir uzlabojusies dzīves kvalitāte. Līdzīgi rezultāti arī citās valstīs veiktos pētījumos apliecina šī resursa plašās iespējas palīdzēt dažādu veselības problēmu risināšanai.
Izmantotie avoti:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10989435/
https://www.nhs.uk/conditions/cerebral-palsy/