Ādas novecošanās procesa cēlonis ir šūnu bojājumi. Tos pastiprināti izraisa ultravioletā starojuma ietekme, smēķēšana un vides piesārņojums. Realitāte ir skarba – pat rūpīgi lietojot sejas krēmus ar saules aizsargfiltru un nesmēķējot, pilnībā ietekmēt bojājumu procesus neizdosies, jo mūsu šūnas ir ieprogrammētas novecoties.
Nav pilnībā iespējams “izārstēt” novecošanās procesu, taču pētnieki, kuri strādā ar cilmes šūnām, apstiprina, ka cilmes šūnas ir efektīvs līdzeklis šajā kontekstā, respektīvi ir cerības procesu palēnināt un ļaut ķermenim novecot cēlāk.
Nesenā publikācijā, kurā apskatīti pierādījumi par šūnu novecošanās attālināšanu un pat atjaunošanos, ir secināts, ka iespējamība ir pamatota. Pētījumos izdevies samazināt krunciņas, pateicoties pastiprinātākai kolagēna produkcijai, kuru izraisīja cilmes šūnu ievade.
Tikko publicētā zinātniskā rakstā uzskaitīti mehānismi kā cilmes šūnas var ietekmēt procesus mūsu ķermenī:
- Atjaunojot bojātos audus. Cilmes šūnas var pārveidoties par dažādām mūsu organisma šūnām, un šo īpašību var pielietot, lai aizvietotu bojātus audus, potenciāli mazinot novecošanos.
- Uzlabojot paša organisma “labošanas” mehānismus. Cilmes šūnas stimulē augšanas faktoru un citu signālmolekulu produkciju, kuras atbildīgas par audu pašreparāciju, tādā veidā mazinot ar novecošanos saistītas pazīmes.
- Modulējot imūno sistēmu. Cilmes šūnām piemīt imūnmodulējošie efekti, kas palīdz saglabāt imūnsistēmas, un līdz ar to arī šūnu, veselību.
- Samazinot iekaisumu. Pētījumi liecina, ka cilmes šūnām piemīt pretiekaisuma efekts – tas palīdz mazināt to iekaisumam līdzīgo reakciju, kas rodas mūsu šūnās novecojoties.
- Aizsargājot pret oksidatīvo stresu. Cilmes šūnas palielina audu spēju pretoties oksidatīvajam stresam, kas ir galvenais šūnu bojājuma izraisītājs.
Kā notiek cilmes šūnu anti-aging terapija?
Šūnas tiek paņemtas no nabassaites parauga. Nākošajā solī tiek pārbaudīta cilmes šūnu sterilitāte un dzīvotspēja. Savākto materiālu saglabā īpaši zemā temperatūrā saldētā formā (kriosaglabāšana). Pirms ievades šūnas tiek atkausētas. Šūnas ievada kvalificēti speciālisti. Pacients procesa laikā saņem apmēram 300 miljonus cilmes šūnas. Šāds daudzums tūkstoškārtīgi aizvieto vairāku gadu laikā zaudētās šūnas. Šīs cilmju šūnu infūzias mērķis ir atjaunot šūnu rezerves, kas zaudētas pēdējo 15-20 gadu ilgā periodā, un ir tik nepieciešamas orgānu atjaunošanai.
Izmantotie avoti: