Laima slimība ir visizplatītākā pārnēsātāju izraisīta infekciju slimība ziemeļu puslodē. To ierosina baktērijas – borēlijas, kuras organismā nonāk ar ērču kodumu. Šī infekcija līdzīgi kā multiplā skleroze ir iekaisumu un neirodeģeneratīva slimība, kuras laikā tiek bojāts nervu šūnu mielīna apvalks. Ar Laimas slimību var inficēties vairākkārt, jo pret to neveidojas imunitāte.
“Hroniska Laima slimība” nav medicīniski pieņemts termins Latvijā, tomēr ārvalstu Laimas slimību ārstējošie ārsti to lieto, lai aprakstītu ilgstošus simptomus un komplikācijas, kā arī pētījumi liecina, ka “hroniska” Laimas slimība ir, un tā var novest pie smagām komplikācijām un hroniskai slimībai līdzīgiem neatgriezeniskiem veselības bojājumiem, jo īpaši tad, ja slimība pacientam nav ātri diagnosticēta.
Ja Laimas slimību neārstē, tās izraisīts iekaisums var bojāt šūnas, audus un orgānus. Statistika liecina, ka 15% pacientu iekaisums attīstās arī nervu sistēmā, izraisot neiroloģiskus simptomus, piemēram, nejutīgumu, vājumu un pat sejas paralīzi.
Šīs slimības skarbo raksturu apliecina arī tas, ka, saskaņā ar New England Journal of Medicine, aptuveni 10% līdz 20% pacientiem, kuri tiek ārstēti ar antibiotikām, slimības simptomi saglabājas arī pēc ārstēšanas kursa pabeigšanas.
Mezenhimālajām cilmes šūnām jeb nabassaites audu cilmes šūnām ir spēcīga pretiekaisuma un imūnmodulējoša iedarbība. Tās var pārvietoties pa ķermeni, dabiskā ceļā meklējot iekaisumu un bojātus audus, lai tos labotu, tādējādi veicinot atveseļošanos. Šī spēja pozitīvi mainīt imūnsistēmu, samazināt vai neitralizēt iekaisumu un ietekmēt simptomu smagumu pacientiem ar Laima slimību, padara mezenhimālās cilmes šūnas par noderīgām Laima slimības ārstēšanā.
Atkarībā no slimības vai pacienta stāvokļa pēc mezenhimālo cilmes šūnu transplantācijas, pacienti var sagaidīt gan sāpju, gan iekaisuma simptomu samazināšanos, imūnsistēmas darbības noregulēšanos, kā arī, iespējams, pat borēlijas baktērijas likvidēšanu organismā un vispārēju dzīves kvalitātes uzlabošanos, piemēram, uzlabojoties līdzsvaram, enerģijas līmenim, spēkam, koordinācijai un motivācijai. Tāpat tiek paredzēts, ka šo cilmes šūnu iedarbība palīdz novērst un atjaunot jebkādus Laima izraisītā iekaisuma bojājumus. Turklāt šī ārstēšanas iedarbība var ilgt ilgu laiku, potenciāli pat apturot simptomu progresēšanu. Cilmes šūnu terapija var būt arī efektīva “hroniskas” Laima slimības ārstēšana.
Ārstēšanas protokols koncentrējas uz vismaz 120 miljonu dzīvotspējīgu mezenhimālo cilmes šūnu (iegūtas no nabassaites audiem) intratekālo transplantāciju (ievadīšanu muguras smadzenēs) vai vairāk kā 300 miljoni šo pašu šūnu ievadīšanu intravenozi. Procedūra ilgst 45 līdz 70 minūtes un pacienti parasti dodas mājās 2 līdz 4 dienas pēc ārstēšanas. Transplantācijas mērķis ir organisma atgriešana pie normālas imūnfunkcijas darbības un pacienta iekaisuma marķieru samazināšanas.
Cita pētījuma apraksts vēsta par 30 gadus jaunu sievieti, kurai Laima slimība tika ārstēta ar cilmes šūnām. Viņai bija grūtības staigāt apakšējo ekstremitāšu spazmu dēļ, viņa nespēja nostāvēt bez atbalsta, bija roku vājums un locītavu sāpes. Pēc pirmās ārstēšanas fāzes paciente ziņoja par ievērojamu apakšējo ekstremitāšu spēka uzlabošanos, samazinātu spasticitāti un pacientei vairs nebija noguruma problēmu. Turklāt viņa spēja staigāt ar atbalsta palīdzību. Pēc otrās vizītes tika novērota muskuļu spēka uzlabošanās, kreisā augšdelma kustība, kreisās apakšējās un kreisās augšējās ekstremitātes spasticitātes krietna samazināšanās. Paciente varēja patstāvīgi staigāt pa istabu līdz 40–50 minūtēm. Tika novērots uzlabojums tādos parametros kā muskuļu vājums, pastaigas attālums, līdzsvars, nogurums, sāpes, acu miglošanās un locītavu deformācija.
Pētījumi parāda, ka terapija ar nabassaites cilmes šūnām var būt efektīva un droša ārstēšana pacientiem ar Laima slimību, taču lai šī ārstēšanas metode būtu pieejama standartizētā veidā jebkuram saslimušajam, ir nepieciešami vēl papildus pētījumi lielākam cilvēku skaitam.
Izmantotie literatūras avoti:
https://www.laimasslimiba.lv/par_laimas_slimibu/
https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMe1502350
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5156555/
https://www.dvcstem.com/post/stem-cell-therapy-for-lyme-disease
https://gaiastemcells.com/lyme-disease/