zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Atklāts jauns veids, kā pavairot nabassaites asins cilmes šūnas

Stowers medicīnisko pētījumu institūtā pētnieki ir atklājuši citu veidu, kā paplašināt/pavairot asinis veidojošās, pieaugušās cilmes šūnas no nabassaites asinīm. Pētījums palielina viena cilmes šūnu parauga potenciālu ārstēt pacientus vairākos medicīniskos stāvokļos.

Pētījuma laikā pētnieki koncentrējās uz proteīnu, kas ietekmē hematopoētisko cilmes šūnu pašatjaunošanās spēju. Kad šī proteīna – saukta par Ythdf2 – funkcija tika uz laiku samazināta, pētnieki novēroja palielinātu hematopoētisko cilmes šūnu izplešanos. Viņi arī novēroja, ka, samazinot Ythdf2, ražoto šūnu veids nav mainījies.

Pašlaik cilmes šūnas no nabassaites asinīm var tikt izmantotas, lai ārstētu imunitātes traucējumus, asins slimības, leikēmiju un konkrētus vēža veidus. Šos stāvokļus var ārstēt, arī izmantojot kaulu smadzeņu cilmes šūnas, kā arī nabassaites asinis, bet atbilstošu kaulu smadzeņu donoru ir grūtāk atrast. Apvienotajā Karalistē tikai 69% pacienti atrod atbilstošu kaulu smadzeņu donoru [1].

Salīdzināšanai – pieaugušas nabassaites cilmes šūnas nodrošina lielāku iespēju, ka tās atbildīs vairākiem cilvēkiem. Tas ir tādēļ, ka tām ir mazāk saderības prasību nekā kaulu smadzeņu transplantam. Ja Stowers institūta pētījums tiks turpināts, lai šīs tik efektīvās cilmes šūnas varētu izmantot vairāku pieaugušo kondīciju ārstēšanai.

Zhenrui Li, PhD, no Kanzasas medicīnas centra universitātes novēroja, ka viņu pētījums palīdzēja izvairīties no pastāvīgām ar DNS saistītām mutācijām, kas varētu novest pie leikēmijas vai vēža šūnu rašanās. Tiek cerēts, ka šī jaunā izplešanas tehnika nabassaites cilmes šūnām varētu tikt izmantota arī citiem pieaugušu cilmes šūnu veidiem.

“Šis darbs atspoguļo ceļu uz priekšu, demonstrējot spēju uzticami izvērst pieaugušu cilmes šūnu no nabassaites asinīm laboratorijā, galīgi nediferencējot šūnas nobriedušākās un relatīvi īsāk dzīvojošās asins šūnās… Šie atklājumi nozīmē milzīgu progresu šajā jomā un tiem ir ievērojams potenciāls uzlabot tūkstošiem bērnu un pieaugušo rezultātus, kas piedzīvo nabassaites asins transplantēšanu katru gadu.”

Uzziņai:
[1] www.anthonynolan.org/facts-and-stats

Related Posts

Leave a Reply