zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Atopiskais dermatīts un nabassaites cilmes šūnas

Pēdējos septiņos gados pasaulē veikti vairāki pētījumi par atopiskā dermatīta ārstēšanu ar cilmes šūnām. Šajā rakstā sniegsim ieskatu iegūtajos rezultātos.

Atopiskais dermatīts ir izplatīta ādas slimība, kurai raksturīgs iekaisums, atkārtoti ekzēmas veida bojājumi un smaga nieze. 30 gadu laikā atopiskā dermatīta izplatība bērniem attīstītajās valstīs ir sasniegusi 10–20%, nopietni ietekmējot dzīves kvalitāti un radot papildus ekonomisko slogu. Pieaugušajiem atopiskais dermatīts sastopams apmēram 10%.

Ar šīs slimības attīstību ir saistīti daudzi faktori, tostarp ģenētiskā predispozīcija, ādas virsējā slāņa barjeras disfunkcija, imūnsistēmas regulēšanas traucējumi, izmaiņas ādas mikroflorā un neiroimūnajā sistēmā. Dabīgo aizsardzības sistēmu samazināšanās dēļ, šie pacienti vairāk pakļauti ādas infekcijām.

Šobrīd galvenā terapijas metode ir medikamentu lietošana. Tie ir antihistamīni, glikokortikoīdi un bioloģiskie aģenti. Taču ne visiem pacientiem tiek panākts optimāls uzlabojums, turklāt tas var nebūt ilgstoši noturīgs.

Jau esam rakstījuši par mezenhimālo cilmes šūnu pielietošanu psoriāzes ārstēšanai (https://www.biobank.lv/nabassaites-cilmes-sunu-potenciala-psoriazes-arstesana/). Un zinātnieki turpina meklēt labākos veidus, kā šo vērtīgo cilvēka nabassaites materiālu izmantot ādas slimību gadījumos.

Ir veikti gan eksperimentālie, gan klīniskie pētījumi ar pacientiem. To rezultāti liecina, ka lielākai daļai cilmes šūnas saņēmušo cilvēku par 50% mazinājās gan skartie ādas laukuma apjomi, gan uzlabojās slimības gaita. Tiem, kuri saņēma lielākas cilmes šūnu devas, par 50% mazinājās nieze.

Jaunā pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā “Stem Cell Research & Therapy”, apstiprināts, ka nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu ievade mazina imūnās sistēmas bojājumu, kā arī atjauno skartos ādas audus. Turklāt nevienā no publicētajiem materiāliem, netika konstatēti būtiski blakusefekti, kuru dēļ šīs terapijas iespējas būtu ierobežotas.

Izmantotie avoti:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10227992/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27256706/

Related Posts

Leave a Reply