Ja Brodijam uzdosiet jautājumu, kā viņš ir kļuvis tik spēcīgs, viņam ir viena atbilde: “Zojas asinis”. Viņa mazās māsas nabassaites asins cilmes šūnas ir sniegušas puisēnam jaunu dzīvi.
2018. gada decembrī Brodijs kļuva par vienu no pirmajiem bērniem Austrālijā, kurš saņēma nabassaites asins cilmes šūnas kā līdzekli cerebrālās triekas ārstēšanai. Viņš piedalījās klīniskajā izmēģinājumā, kas bija iespējams, pateicoties partnerībai starp bezpeļņas Cerebrālās triekas aliansi un cilmes šūnu banku Cell Care.
Bērnu cerebrālā trieka ir galvas smadzeņu bojājuma sekas, kuru izpausme galvenokārt ir kustību traucējumi. Bojājums bieži rodas jau pirms bērna dzimšanas, ja māte grūtniecības laikā pārslimojusi dažas slimības. Saslimšanas var izraisīt arī mātes sirdskaite, paaugstināts asinsspiediens, hroniska saindēšanās ar ķimikālijām un citi faktori. Visbiežākais bērnu cerebrālās triekas cēlonis ir dzemdību trauma vai ilgstošs nabassaites nospiedums. No katriem 1000 bērniem ar bērnu cerebrālo trieku slimo 2 līdz 3.
Brodijs bija 18 mēnešus vecs, kad viņam tika diagnosticēta kreisās puses hemiplēģijas cerebrālā trieka. Pēc Brodija mātes Brendas teiktā, puisēnam pieaugot, vecāki pamanīja dažas dīvainības viņa kustībās – viņš reti kad izmantoja kreiso roku un kāju. Un pēc vairākām ārstu vizītēm Brodija ģimene uzzināja, ka auglis dzemdē ir piedzīvojis insultu. Brodija smadzenēs bija redzama insulta zona, kas ietekmēja viņa spēju kontrolēt kreiso pusi.
Vecāki joprojām pateicās par to dienu, kad Brenda, esot nākamā bērna – māsiņas Zojas gaidībās, pie ārsta ieraudzīja brošūru, kas vēstīja par nabassaites asins cilmes šūnu klīnisko pētījumu par cerebrālo trieku. Tā Brodijs nonāca līdz dalībai pirmajā klīniskajā pētījumā, kurā tika izmantotas brāļu un māsu nabassaites asins cilmes šūnas, lai ārstētu 12 bērnus ar konstatētu cerebrālo trieku.
Jau divas nedēļas pēc cilmes šūnu transfūzijas Brodija vecāki Brenda un Bens sāka novērot ievērojamus Brodija stāvokļa uzlabojumus. “Īpaši attiecībā uz kreiso roku. Pirms tam mazulis izvairījās no spēlēm, kurās bija jāizmanto kreisā roka,” priecīgi dalījās Brenda. “Es pat pamanīju atšķirību viņa intelektuālajās spējās. Kopš infūzijas viņš noteikti ir ieinteresētāks un aizraujošāks.”
Tiek uzskatīts, ka nabassaites asins cilmes šūnu infūzija uzlabo cerebrālās triekas simptomus, samazinot iekaisumu un pietūkumu smadzenēs. Saskaņā ar profesora Greiema Dženkina teikto: “Smadzeņu paralīze ir iekaisuma slimība un mēs savos preklīniskajos pētījumos esam pierādījuši, ka šīs šūnas palīdz mazināt šo iekaisumu.”
Klīniskais pētījums, kurā piedalījās Brodijs, bija 1. fāzes pētījums, kura mērķis bija izpētīt nabassaites asins cilmes šūnu infūzijas drošību cerebrālās triekas gadījumā. Un lai gan rezultāti ir veiksmīgi, joprojām ir jāpierāda, ka Brodija uzlabojumi bija tiešs nabassaites cilmes šūnu ārstēšanas rezultāts. Austrālijā tiek plānots pēcpārbaudes 2. fāzes klīniskais pētījums, kas aptvers lielāku dalībnieku grupu. Tikmēr profesors Dženkins ar kolēģiem jau vada nākamo klīnisko izpēti – tas ir pasaulē pirmais mēģinājums, novērst cerebrālo trieku, ārstējot priekšlaicīgi (pirms 28. grūtniecības nedēļas) dzimušus bērnus, jo gandrīz puse bērnu, kuriem attīstās cerebrālā trieka, piedzimst priekšlaicīgi.
Izmantotie literatūras avoti:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/brodies-sibling-cord-blood-therapy-cerebral-palsy