Ceļa locītavas osteoartrīts, ko sauc arī par artrītu, ir samērā izplatīta problēma. Tā skar miljoniem cilvēku visā pasaulē un vairākus desmit tūkstošus Latvijā, un negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti un kustību prieku.
Agrāk ceļa locītavas osteoartrīts bija biežāk sastopams vecuma grupā virs 65 gadiem. Taču šodien, saistībā ar tādiem riska faktoriem kā aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids un uztura izmaiņas, šī problēmas izplatība ir parādījusies gados jaunāku cilvēku vidū.
Tā ir hroniska slimība, kurai raksturīgs progresējošs ceļa locītavu veidojošo konstrukciju nolietojums ar svarīgu iekaisuma komponentu. Pašreizējās ārstēšanas iespējas ietver nefarmakoloģiskas iejaukšanās (piemēram, fizikālo terapiju un vingrošanu), farmakoloģiskus (piemēram, perorālos pretiekaisuma līdzekļus un lokālas kortikosteroīdu un hialuronskābes injekcijas) un ķirurģiskas iejaukšanās. Šo ārstēšanu mērķis ir maksimāli palielināt locītavu darbību un mazināt sāpes. Taču šīs metodes nefunkcionē skarto struktūru reģenerācijas līmenī.
Viena no stratēģijām, kas ir plaši pētīta, lai sasniegtu šo mērķi, ir mezenhimālo cilmes šūnu pielietošana. Šīm šūnām ir pretiekaisuma iedarbība un liels potenciāls bojāto skrimšļu reģenerācijai. Tāpat vairāki iepriekšējie pētījumi uzrāda, ka to izmantošana ir saistīta ar osteoartrīta simptomu uzlabošanos.
Nesen (2022.) tika publicēti klīniskā pētījuma rezultāti, kas pievērsās nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu lietošanas drošībai un iedarbības efektivitātei pacientiem ar ceļa osteoartrītu.
Klīniskajā pētījumā piedalījās sešpadsmit pacienti vecumā no 42 līdz 73 gadiem ar vidēji smagu vai smagu ceļa locītavas osteoartrītu. Eksperimentālā ārstēšana ietvēra nabassaites audu cilmes šūnu (iepriekš laboratorijā pavairotas) divas injekcijas tieši ceļgalā ar viena mēneša intervālu. Šī pētījuma galvenais mērķis bija noteikt šīs iejaukšanās ilgtermiņa drošību, visiem dalībniekiem sekojot vismaz četrus gadus.
Saskaņā ar publicētajiem pētījuma rezultātiem, 4.gadu ilgā periodā pēc eksperimentālās ārstēšanas netika reģistrēta nopietna nelabvēlīga ietekme – un metode tiek uzskatīta par drošu.
Papildus pētnieki novērtēja cilmes šūnu ārstēšanas efektivitāti, salīdzinot attēlus, kas iegūti ar magnētiskās rezonanses palīdzību pirms un pēc ārstēšanas (piemēram, tādus ceļa osteoartrīta smaguma rādītājus kā skrimšļa zudums, locītavu izklājošās membrānas iekaisums, šķidruma uzkrāšanās) un pacientu aptaujām, kas ietvēra tādus aspektus kā sāpju un ierobežojumu ietekmi uz ikdienas aktivitātēm pirms ārstēšanas un pēc 6, 12 un 48 mēnešiem. Rezultāti liecināja par ceļa osteoartrīta simptomu mazināšanos. Faktiski, pusgadu pēc cilmes šūnu pielietošanas, tika novēroti ievērojami uzlabojumi, kas turpināja progresīvu attīstību tālāk.
Zinātniskajā rakstā autori ziņo, ka veselības uzlabojumi joprojām ir saglabājušies arī pēc 4 gadu novērošanas, norādot uz šīs terapijas ilgtermiņa efektivitāti.
Šī klīniskā pētījuma rezultāti liecina, ka nabassaites cilmes šūnu injekcijai ir atjaunojoša iedarbība uz osteoartrīta skarto ceļgalu. Šis pierādījums paver ceļu nākamā pētījuma veikšanai, lai arkārtoti apstiprinātu šos novērojumus un šo inovatīvo ārstēšanu iekļautu klīniskajā praksē pacientu labā.
Izmantotā literatūra:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35546314/
Samara O, et al. Ultrasound-guided intra-articular injection of expanded umbilical cord mesenchymal stem cells in knee osteoarthritis: a safety/efficacy study with MRI data. Regen Med. 2022. 17(5):299-312.