Aizvien vairāk pierādījumu liecina par nervu sistēmas bojājuma esamību cilvēkiem ar depresiju. Un kā teikts žurnālā “Current Psychiatry”, tas paver aizvien lielākas iespējas pielietot cilmes šūnu terapiju arī šai pacientu grupai.
Ņemot vērā cilmes šūnu spēju atjaunot neironus un “izlabot” audu bojājumus, zinātnieki pēta to pielietojumu klīniskajā praksē. Veiksmīgi bijuši rezultāti, kuros konstatēta no smadzenēm atvasinātā neirotrofiskā faktora deficīta korekcija ar cilmes šūnām.
Depresija ir bieži sastopama mentālā saslimšana, kas ietekmē to, kā cilvēks jūtas, domā, rīkojas un uztver pasauli. Slimība tieši skar personas ikdienu – gan attiecības ar tuviniekiem, gan darba spējas, turklāt ir nesaraujami saistīta arī ar fizisko veselību un labsajūtu. Smagākajā formā šī slimība var radīt pašnāvības risku.
Pasaules Veselības Organizācijas dati liecina, ka šobrīd ar depresiju slimo 5% cilvēku, turklāt pašnāvības ir ceturtais biežākais nāves cēlonis jauniem cilvēkiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Tā var skart jebkuru, lai arī slimība biežāk sastopama cilvēkiem, kuri pārdzīvojuši vardarbību, zaudējumu vai stresa situācijas.
Ir skaidrs, ka depresiju izraisa ne tikai izmainīta bioķīmija, bet šiem pacientiem atrastas arī anatomiskas atšķirības smadzeņu rajonos – piemēram, glijas šūnu samazināšanās noteiktos apgabalos ir asociēta ar garastāvokļa traucējumiem, neironu patoloģija konstatēta pacientiem ar depresiju.