zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnas palīdz bērniem, kas atgūstas no pēc-Covid-19 saslimšanas

Bērnu multisistēmu iekaisuma sindroms – saukts arī par MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children) – ir reta saslimšana, kas bērniem var rasties kā komplikācija SARS-Cov -2 izraisītās Covid-19 vīrusa infekcijas dēļ.

Eiropā šis sindroms tika aprakstīts jau 2020. gada aprīlī un tā izplatība ir pieaugusi arī Latvijā. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste apgalvo, ka viegla Covid-19 saslimšana bērniem ir mīts, daļai tā norit smagi. Mēdz būt, ka bērns Covid-19 ir izslimojis asimptomātiski, un veselības stāvokļa pasliktinājums notiek negaidīti un strauji. Latvijā ir vairāki bērni, kuriem ir MIS-C, kas tiek uzskatīts par Covid-19 komplikāciju.

Ar MIS-C saistītais mirstības līmenis ir zems, taču tā ir slimība, kurai nepieciešama hospitalizācija. Tāpat MIS-C var būt nopietnas sekas, kas izraisa dažādu orgānu, piemēram, sirds, plaušu un nieru mazspēju. Ilgstoši paaugstināta temperatūra – nepārejošs drudzis, izsitumi, konjunktivīts un ķermeņa sāpes ir biežākie sastopamie simptomi bērniem. Pašlaik nav zināmas īpašas terapeitiskas pieejas, lai ārstētu šo sindromu.

 

Pētījums ziņo par atveseļošanos bērniem, kas ārstēti ar cilmes šūnām

Zinātniskajā rakstā, kas šī gada februārī publicēts Amerikas Pediatrijas akadēmijas oficiālajā žurnālā “The American Academy of Pediatrics”, ir aprakstīti divi gadījumi par to kā, bērni, kuriem diagnosticēts MIS-C, tika ārstēti, izmantojot šūnu terapijas līdzekli, balstītu uz mezenhimālajām cilmes šūnām (MCŠ).

Pētījuma autori apgalvo, ka šāda veida terapija tika izvēlēta pamatojoties uz MCŠ pretiekaisuma, imūnsistēmas regulējošu, bojāto audu atjaunoties stimulējošu un jaunu asinsvadu veidojošu īpašību.

4 un 10 gadus vecie pacienti izslimoja Covid-19 ļoti vieglā formā, taču pēc pāris dienām tiem sākās nepārejošs drudzis, parādījās kairināta kuņģa-zarnu trakta simptomi un vispārējs savārgums. Bērni tika hospitalizēti ar hipotensiju – pazeminātu asinsspiedienu, akūtu nieru mazspēju, šoku, sirds un asinsvadu disfunkciju un augstiem iekaisuma marķieriem. Abi sākotnēji tika ārstēti ar parastajiem medikamentiem, ieskaitot kortikosteroīdus un antikoagulantus. Lai gan tika novērots abu mazo pacientu klīniskā stāvokļa uzlabojums, daži svarīgi parametri, proti, iekaisuma un sirds mazspējas marķieri, turpināja būt ārpus normas.

Šī iemesla dēļ bērniem tika nozīmēta cilmes šūnu terapija kā daļa no eksperimentālas ārstēšanas. Abi saņēma 2 intravenozas MCŠ infūzijas ar divu dienu starplaiku. Divu līdz piecu dienu laikā pēc otrās infūzijas, bērniem normalizējās sirdsdarbība un iekaisuma marķieru rādītāji nonāca normas robežās.

Ņemot vērā šo divu bērnu veiksmīgo ārstēšanu, speciālisti atzīst, ka MCŠ izmantošanai ir daudzsološa terapeitiska iespēja bērnu multisistēmu iekaisuma sindroma ārstēšanā, īpaši gadījumos, kad Covid-19 komplikāciju smagāk skartie orgāni ir sirds un asinsvadi.

 

 

 

Izmantotie literatūras avoti:

https://pediatrics.aappublications.org/content/147/5/e2020046573

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/bernu-arste-tikai-viegla-covid-19-saslimsana-berniem-ir-mits-dalai-ta-norit-smagi.a401368/

Related Posts

Leave a Reply