Multiplā skleroze (MS) ir hroniska, autoimūna centrālās nervu sistēmas saslimšana. Šī slimība norit ar redzes, balansa, koordinācijas, muskuļu kontroles, urinācijas un citiem ķermeņa pamatfunkciju traucējumiem. MS ietekmē galvas un muguras smadzenes, kā arī redzes nerva darbību. Šīs saslimšanas pamatā ir imūnsistēmas “uzbrukums” dažādām nervu sistēmas struktūrām un patoloģiskas iekaisuma reakcijas attīstība. Tiek bojāts mielīns – apvalks, kas pilda aizsargfunkciju. Šī procesa rezultātā rodas nervu šķiedru bojājumi, kas pasliktina smadzeņu signālu nosūtīšanu ķermenim.
Tā kā joprojām nav atklāts medikaments, kas varētu pilnībā izārstēt MS, tiek attīstītas metodes, ar kuru palīdzību iespējams mazināt simptomus un uzlabot pacienta stāvokli.
Ņemot vērā, cilmes šūnu pretiekaisuma un imūnmodulējošos efektus, to pielietojums MS terapijā ir ļoti pamatots. Turklāt pierādīts, ka šīm šūnām piemīt arī neiroprotektīvas un nervu šūnas atjaunojošas īpašības. Vairākos jau noritējušos pētījumos ir konstatēta būtiska simptomu mazināšanās pacientiem ar MS.
Ārstēšanai ar nabassaites cilmes šūnām ir sekojošas priekšrocības:
– šī terapija nevis vienkārši mazina simptomus, bet iesaistās patoģenēzes procesā, atjaunojot bojātās nervu šķiedras,
– no nabassaites audiem iespējams iegūt lielu daudzumu cilmes šūnu,
– šī terapija nav invazīva,
– pacientam nav jāatrodas slimnīcā un jāierobežo savas ikdienas gaitas,
– terapijas efekts ir ilgstošs.
Cilmes šūnu darbībā cīņā ar šo dzīves kvalitāti mazinošo saslimšanu tiek pētīta jau vairāk kā 20 gadus. Viens no jaunākajiem pētījumiem, kas publicēts 2020. gadā, ir veikts Izraēlā. Pacientiem, kuriem tika ievadītas mezenhimālās cilmes šūnas novēroja ievērojami labāku simptomu mazināšanos kā kontroles grupai (58,6 % un 9,7%). Turklāt pētījuma gaitā netika konstatētas būtiskas terapijas blaknes. Arī citi pētījumi liecina par potenciāliem panākumiem cīņā ar MS pateicoties ārstēšanai ar cilmes šūnām.
Izmantotie avoti:
https://www.dvcstem.com/post/stem-cell-therapy-for-ms
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29423006/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25385295/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2020.00967/full