Zinātnieku grupa no Jordānijas Onkoloģijas un Hematoloģijas centra vadītāja Abdalla Awidi vadībā publicējusi sava klīniskā pētījuma rezultātus, kura laikā 20 pacientiem ar mugurkaula traumu veikta ārstēšana ar cilmes šūnām. Dalībniekiem uzlabojās gan kustību, gan jušanas funkcijas un nevienam netika konstatētas būtiskas ilgtermiņa blaknes. Lai arī zinātnieki atzīst, ka jāturpina veikt pētījumi ar vēl lielāku cilvēku skaitu, rezultāti noteikti uzskatāmi par pozitīviem.
Klīnisko pētījumu mugurkaula traumas pacientiem veikuši arī zinātnieki Barselonā, Spānijā. Daļa pacientu saņēma terapiju ar nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām, bet daļa placebo. Arī šī pētījuma rezultāti liecina, ka ārstēšana ar cilmes šūnām uzlabo sensoro (jušanas) funkciju mugurkaula traumas pacientiem.
Arī Ķīnas zinātnieki veikuši gan eksperimentālos, gan klīniskos pētījumus, kā arī to apkopojumus, lai apstiprinātu cilmes šūnu lomu mugurkaula bojājumu gadījumā. Analizējot datus par 949 pacientiem, tika konstatēti uzlabojumi gan sensorajā, gan motorajā (kustību) funkcijā.
Diemžēl ar mugurkaula traumatiska bojājuma sekām, kas ietekmē ne tikai fizisko veselību, bet arī mentālo un sociālo labklājību, sadzīvo vairāk kā 15 miljoni cilvēku. Biežākie iemesli ir autoavārijas, kritieni, lēcieni un negadījumi sportā.
Šie medicīnas sasniegumu rezultāti ir īpaši vērā ņemami, jo pārsvarā mugurkaula traumu problēma skar jaunus cilvēkus līdz 50 gadu vecumam. Tieši tādēļ ir svarīgi pacientam ne tikai nodrošināt dzīves ilgumu, bet arī sniegt pēc iespējas labāku dzīves kvalitāti.
Izmantotie avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38703153/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33910588/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/spinal-cord-injury