zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Hematopoētisko un mezenhimālo cilmes šūnu pielietošana vēža ārstēšanai

Vēzis joprojām ir viena no visbīstamākajām saslimšanām, kas izraisa miljoniem nāves gadījumu visā pasaulē. Neskatoties uz straujo progresu diagnostikas un terapeitisko pētījumu jomā, vēža izraisītais mirstības līmenis ASV no 2006. līdz 2015. gadam ir samazinājies tikai par aptuveni 1,5% gadā.

Tradicionāli nespecifiskā mērķterapija vēža saslimšanu ārstēšanā, bieži rezultējas ar terapijas rezistenci un vēža slimības atkārtošanos. Pēdējo gadu desmitu laikā, ar vien jaunie klīniskie pētījumi par cilmes šūnu īpašībām un funkcijām, ir devuši potenciāli jaunas pieejas vēža saslimšanu ārstēšanā.

Cilmes šūnām piemīt bioloģiski unikālas spējas kā pašatjaunošanās, diferenciācija – spēja pārveidoties par cita veida šūnām, piemēram, asinsšūnām (nabassaites asins cilmes šūnas) vai skrimšļaudiem, muskuļaudiem, saistaudiem, nervu audiem un citiem (nabassaites audi).

Hematopoētisko cilmes šūnu (asins cilmes šūnu) transplatnācija ir ASV pārtikas un zāļu pārvaldes apstiprināta terapija, lai ārstētu tādas ļaundabīgas saslimšanas kā multiplā mieloma, leikēmija, limfomas kā arī dažādas citas, ar asinsradi un asinsriti saistītas saslimšanas. Hematopoētiskās cilmes šūnas var pārvērsties par jebkurām nobriedušām asins šūnām cilvēka ķermenī.

Mezenhimālās cilmes šūnas (audu cilmes šūnas) ir sastopamas tajos audos un orgānos, kuriem ir svarīga loma organisma audu reģenerācijā. Šīs cilmes šūnas var ātri vairoties un veidot dažādus specializētus šūnu tipus, piemēram, osteocītus (kaulaudu šūnas), adipocītus (tauku šūnas), hondrocītus (skrimšļa šūnas). Mezenhimālām cilmes šūnām piemīt unikālas bioloģiskas īpašības un šīs īpašības plaši tiek pielietotas dažādu standarta terapiju atbalstam, tai skaitā vēža saslimšanu ārstēšanā.

Ir jau izstrādātas un joprojām tiek klīniski pētītas vairākas stratēģijas cilmes šūnu pielietošanā vēža ārstēšanai:

  • Cilmes šūnu transplantācija kā standarta procedūra pie ļaundabīgām asinsrades saslimšanām (multiplā mieloma, leikēmija, limfomas un citas), kombinācijā ar ķīmijterapiju vai staru terapiju, kā arī šobrīd ļoti plaši tiek pētīta šāda pati kombinācijas terapija pie smadzeņu audzējiem, neiroblastomām, sarkomām un krūts vēža.
  • Cilmes šūnu transplantācija pēc vēža terapijas. Agresīvu vēža formu terapijas rezultātā tiek radīti ļoti smagi bojājumi veselajās šūnās un audos, un hematopoētiskajā sistēmā. Klīniskajos pētījumos ir iegūti skaidri rezultāti, kas apliecina, ka pēc vēža terapijā pielietota cilmes šūnu transplantācija, būtiski uzlabo pacienta veselības stāvokli un paātrina atveseļošanos.

Atsaucē ievietotajā pētījumu apkopojumā (2020.gads), tiek likts uzsvars uz cilmes šūnu unikālākajām īpašībām, kā arī to lomu vēža un pēc vēža saslimšanas terapijā.

Vēža ārstēšana ar cilmes šūnu terapijas palīdzību joprojām tiek plaši pētīta, lai nākotnē ar vien vairāk vēža saslimšanu tiktu iekļautas cilmes šūnu standarta terapijas sarakstā.

Atsauce:

Recent Progress of Stem Cell Therapy in Cancer Treatment: Molecular Mechanisms and Potential Applications

 

Related Posts

Leave a Reply