zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu spēja redzes traucējumu ārstēšanā

2019.gadā ASV zinātnieku komanda uzsāka klīniskos pētījumus, novērojot vecuma radītas makulas deģenerācijas (MD) ārstēšanu ar cilmes šūnām.

Makulas deģenerācijas ir acu slimība, kas saistīta ar organisma novecošanos un Rietumu pasaulē ir visizplatītākais redzes zuduma iemesls. Ar to biežāk slimo cilvēki pēc 55 gadu vecuma. Šī slimība bojā acs tīklenes centrālo rajonu makulu, kas noved pie centrālās redzes bojājumiem. Cilvēkiem, kuri cieš no šī traucējuma, redzes asums ir samazināts, un viņi zaudē spēju lasīt, vadīt automašīnu, atpazīt sejas utml.

Izmantojot cilmes šūnas, Nacionālā acu institūta (NAI) komandai izdevās atgūt tīklenes pigmenta epitēliju – šūnu tipu, kas mirst makulas deģenerācijas agrīnās stadijās un pasliktina vai pat laupa spēju redzēt vairāk kā 30 miljoniemcilvēku visā pasaulē.

Pētījuma sākuma fāzē šī metode tika pārbaudīta uz dzīvniekiem. Secinājumi, kas publicēti Science Translational Medicine žurnālā, apstiprina, ka laboratorijas testi ir snieguši gaidīto. Kapils Bharti, kurš vada NAI pētījumu informēja: “Šī ir pirmā šāda veida metode. Ārstēšanai tiek izmantota cilmes šūnu spēja pārtapt par tīklenes pigmenta epitēliju un tās tiek implantētas tīklenē.” Zinātnieks min arī to, ka viņiem izdevies atjaunot “RPE65” – tas ir svarīgs gēns, kas nepieciešams pigmenta atjaunošanai fotoreceptoros un ir noteicošs redzes kvalitātei.

“Mūsu testa rezultāti gan uz dzīvniekiem, gan laboratorijā ļauj mums sākt šīs ārstēšanas klīniskos izmēģinājumus un vieš cerību šīs metodes izmantošanai nākotnē,” apstiprināja Bharti.

Izmantotie informācijas avoti:

  1. https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-launches-first-us-clinical-trial-patient-derived-stem-cell-therapy-replace-dying-cells-retina
  2. https://www.modernretina.com/view/stem-cell-transplantation-restoring-vision-amd-may-be-possible

 

Related Posts

Leave a Reply