Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.
Multiplā skleroze ir saslimšana, kura skar smadzenes mugurkaulā un/vai citur, potenciāli apgrūtinot roku un kāju kustības, pavājinot redzi un uztveri. Latvijā tā skar vidēji 51 cilvēku uz 100 000 iedzīvotāju.
Ārstēšana iznīcina pacienta imūnsistēmu, lai pēc tam ar slimību neskartām hematopoētiskām cilmes šūnām to iestatītu no jauna.
Neiroloģijas profesors Bazils Šaraks (Basil Sharrack), Karaliskās Holemšīras slimnīcas multiplās sklerozes pētījumu nodaļas direktors, BBC sacīja: “Šie ir analīžu pagaidu rezultāti, bet ar šo piebildi, tie ir labākie, kādus vien esmu redzējis visos multiplās sklerozes ārstēšanas pētījumos.”
Pētījumā piedalījās mazliet vairāk kā 100 ar multiplo sklerozi sirgstošas personas, kuras tika ārstētas ar cilmes šūnām vai tradicionālajiem medikamentiem. Pēc gada tikai vienam pacientam no cilmes šūnu grupas tika novērots recidīvs salīdzinājumā ar 39 gadījumiem medikamentu grupā.
“Pēc vidēji trīs gadus ilgas ārstēšanas turpināšanas transplanti neguva vēlamo rezultātu trijiem no 52 pacientiem (6%) salīdzinājumā ar 30 no 50 (60%) kontroles grupā.”
Čikāgas Ziemeļrietumu Universitātes profesors un vadošais pētnieks Ričards Bērts (Richard Burt) atzina BBC: “Transplatēšanas rezultāti ir ievērojami labāki nekā vislabāko medikamentu iegūtie, – neirologi izrādīja skepsi pret šādu ārstēšanas metodi, bet šie rezultāti mainīs viņu attieksmi.”
“Luīzei multiplo sklerozi diagnosticēja 2010. gadā, tolaik viņa bija tikai 28 gadus veca.
Viņa man sacīja: “Multiplā skleroze valdīja pār manu dzīvi, es dzīvoju bailēs no nākamā recidīva.
Ļaunākie brīži pienāca tad, kad es nevarēju izkāpt no gultas, jo ķermenis vairs nebija stabils, – es gāju ar mokām un zināmu laiku pat pavadīju ratiņkrēslā.
Tas ietekmēja arī manu uztveri, it kā smadzenes atrastos miglā, es kļūdījos, lasot vārdus un mocījos, lai uzturētu sarunu.
2015. gada oktobrī BBC raidījums “Panorama” nofilmēja to, kā Luīzei veica transplantāciju, un tagad viņa ir pilnībā atguvusi veselību.
Pirmajā transplantācijas gadadienā viņa apprecējās ar savu partneri Stīvu, un abu mazajai meitiņai Džojai ir apritējis jau viens mēnesis.
Tagad šķiet, ka briesmīgā diagnoze bija tikai ļauns murgs. Katru dienu es izdzīvoju tā, kā vēlos, nevis plānoju dzīvi atkarībā no saslimšanas.” (Fērguss Volšs (Fergus Walsh)/BBC žurnālists)