zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Gadu veca meitene kļuva par jaunāko cilmes šūnu transplantāta pacientu

Gadu vecajai Fēbei (Phoebe) no Birmingamas tika atklāta leikēmija vien septiņu mēnešu vecumā. Pēc neveiksmīgas ķīmijterapijas, viņas atveseļošanās ir atkarīga no tā, vai izdosies atrast piemērotu cilmes šūnu donoru. Ja tāds tiks atrasts, viņa kļūs par jaunāko personu pasaulē, kurai tiks piemērots cilmes šūnu transplantāts.

Fēbes ģimene ar cerību atrast piemēroto, piedalās divās donoru programmās, tādā veidā aicinot sabiedrību reģistrēties donoru reģistrā. Nepieciešamās cilmes šūnas var tikt ievāktas no periferajām asinīm vai kaulu smadzenēm.

Uz doto mirkli jaunākā persona, kas ir saņēmusi cilmes šūnu transplantātu, ir divus gadus vecā amerikāniete, tomēr Lielbritānijas ārsti uzskata, ka, ja donors tiks atrasts, arī Fēbes gadījums būs veiksmīgs.

Kaut gan Fēbes gadījums skan neparasti, ar leikēmiju slimojošie pacienti ir pieraduši gaidīt garās rindās, lai saņemtu ārstēšanu. Tiek lēsts, ka ik pēc 14 minūtēm kāds tiek diagnosticēts ar šī veida asins vēzi, un ikgadu vairāk kā 2 000 cilvēku Lielbritānijā ir vajadzīga cilmes šūnu transplantācija.

Daudziem pacientiem tieši šis kalpo par iemeslu saglabāt cilmes šūnas privātai lietošanai. Nabassaites asiņu, kas paņemtas dzimšanas brīdī, uzglabāšana nodrošina jūsu bērnu ar 100% DNA cilmes šūnu paraugu, kas var tikt izmantots leikēmijas ārstēšanas nolūkā. Pastāv 25% iespēja, ka šis paraugs derēs māsai vai brālim.

Atsauce:

https://www.itv.com/news/central/2019-07-13/1-year-old-could-become-youngest-person-to-receive-stem-cell-transplant/

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply