Pagājušā gada nogalē StemCyte sniedza informāciju zinātniskajiem medijiem par pacientu, kuram insulta rezultātā bija paralizēta viena ķermeņa puse, un, kurš atveseļojās pēc nabassaites asins cilmes šūnu saņemšanas.
StemCyte sadarbībā ar Taivānas Tzu Chi universitātes slimnīcas ārstiem reģistrēja klīnisko izpēti, lai pārbaudītu nabassaites asins cilmes šūnu spēju palīdzēt insulta pacientiem. 2019. gada jūnijā slimnīcā nonāca 46 gadus jauns vīrietis, kurš 2 stundas iepriekš bija cietis no insulta. Astotajā dienā pēc insulta pacientam tika ievadītas nabassaites asins cilmes šūnas.
Pacients sāka atgūt kustīgumu pēc cilmes šūnu infūzijas un trešajā mēnesī vīrietis spēja staigāt ar ierobežotu palīdzību. Sešu mēnešu laikā pacienta smadzeņu labajā daivā pazuda tūska. Gada laikā viņš bija atguvis pilnu motorisko funkciju un viņa smadzeņu attēli liecina, ka insulta izraisītais pietūkums ir izzudis. Novērošanas perioda beigās vīrietis bija spējīgs dzīvot patstāvīgi.
Akūts insults ir otrais galvenais nāves cēlonis un trešais galvenais invaliditātes cēlonis visā pasaulē. Aptuveni 30% – 35% no šiem pacientiem mirst un gandrīz 75% izdzīvojušo cieš no pastāvīgas invaliditātes.
Pašreizējā labākā išēmiskā insulta ārstēšana ir trombolītisko līdzekļu infūzija, lai sadalītu asins recekļus un palielinātu asins plūsmu smadzenēs. Tomēr šī iejaukšanās ir ļoti atkarīga no laika: katras nokavētās minūtes laikā pacienta smadzenēs mirst 2 miljoni nervu šūnu.
Kā jau esam pauduši, nabassaites asins cilmes šūnām ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citu veidu cilmes šūnām, ieskaitot to, ka tās retāk izraisa transplantāta pret saimniekorganismu reakciju. Papildus tam, StemCyte pētījuma autori sniedz pierādījumus, ka kriosaglabātās nabassaites asins cilmes šūnas ir ievērojami bagātākas ar pretiekaisuma proteīniem un šūnu augšanas faktoriem.
Lai gan lielākajai daļai insulta pacientu ir paliekoša invaliditāte, šis gadījums paver ticību par atveseļošanos, kā arī apstiprina bankās saglabāto nabassaites cilmes šūnu potenciālo vērtību.
Izmantotie avoti:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/stroke-patient-recovers-after-cord-blood-infusion-stemcyte
https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/09636897211067447
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/strokeaha.110.583815