zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Jauni pētījumi par matu izkrišanas ārstēšanu

Ir apstiprināts, ka pēc vīrusa SARS-CoV-2 izraisītās infekcijas slimības Covid-19 pārslimošanas vēl ilgstoši raksturīgi dažādi simptomi, kas ietekmē cilvēka darbaspējas un pašsajūtu.
Šī infekcija no jauna ir aktualizējusi arī matu izkrišanas problēmu. Protams, Covid-19 nav vienīgais iemesls – bieži sastopami cēloņi ir iedzimtība, hormonālās pārmaiņas, dažādas saslimšanas, ķīmisku vielu vai radiācijas ietekme. Skaidrs arī, ka liela daļa no matu izkrišanas gadījumiem, ir pārejoši un neprasa apjomīgu terapiju, īpaši tie, kas saistīti ar fiziska vai psihoemocionāla stresa situācijām. Taču ko darīt, ja mati izkrituši neatgriezeniski, un tas ievērojami mazina cilvēka dzīves kvalitāti?
Jaunākajās publikācijās apskatīti pētījumi par cilmes šūnu izmantošanu matu izkrišanas terapijā. Darbības mehānismi ir matu folikulu reģenerācija, kaitīgā cēloņa neitralizēšana un audu atjaunošana. Mezenhimālās cilmes šūnas stimulē augšanas faktorus , kas veicina šūnu dalīšanos, kā arī tiek mazināta apoptoze jeb šūnu bojāeja. Piemēram, pētījumā par novecošanās izraisītu matu izkrišanu cilmes šūnas uzrādīja, ka spēj uzlabot situāciju, iedarbojoties uz šūnu sastāvdaļu – mitohondrijiem.
Nabassaites cilmes šūnām ir īpaši daudz priekšrocību šī aktuālā jautājuma sakarā, jo to ieguve ir droša un neinvazīva, parauga paņemšanas procesā nepastāv ētiskas dabas izaicinājumi, kā arī metode skar mazāk imunoloģisko problēmu, toties materiāls ir ar lielu dalīšanās potenciālu un augstu iedarbības reakciju. Īpaši apstrādātas nabassaites cilmes šūnas satur augšanas faktoru, kolagēnu, fibronektīnu un tenascīnu. Tas veicina šūnu reģenerāciju un matu augšanu.
Skaidrs, ka cilmes šūnu terapiju neizmantos visos matu izkrišanas gadījumos, taču situācijās, kad citas terapijas metodes ir mazefektīgas vai sniedz īslaicīgu efektu, šāds risinājums var uzlabot vai pat glābt pacienta dzīves kvalitāti.

Izmantotie avoti:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=Gentile+P&cauthor_id=31100937
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319682/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=Lv+M&cauthor_id=34143518

Related Posts

Leave a Reply