Baktēriju biofilmas ir konglomerāti, kas sastāv no baktēriju apvienībām, kuras kopā satur to pašu producētas vielas, piemēram, proteīni. Šādām biofilmām ir milzīga nozīme infekciju procesa norisē. Tās veidojas gan dzīvos organismos, gan ap dažādām medicīniskām ierīcēm – katetriem, implantiem, šuntiem un ventilatoriem.
2022.gadā medicīniskajās datu bāzēs publicētā pētījumā atklāts kā nabassaites cilmes šūnas var būt noderīgas cīņā ar Pseudomonaaeruginosa veidotajām biofilmām ap elpošanu nodrošinošajām caurulēm. Šī baktērija atbildīga par plaušu iekaisumu, kurš 23,5% gadījumu diemžēl ir letāls. Ķīnas zinātnieki veica eksperimentu, kura laikā kultivēja šo mikroorganismu kopā ar nabassaites cilmes šūnu materiālu. Pētnieku grupai izdevās pierādīt, ka no šūnām izdalītie peptīdi (īpašas olbaltumvielas) kavē baktēriju biofilmu veidošanos, tādā veidā mazinot to izraisītās sekas. Šis atklājums ir īpaši būtisks priekšlaicīgi dzimušo bērniņu aprūpē un ārstēšanā, jo viens no lielākajiem kaitējumiem, ko nodara Pseudomona aeruginosa ir koloniju veidošana uz caurulēm, ko ievada trahejā, lai nodrošinātu šo jaundzimušo elpināšanu.
Plaušu infekcijas ir viens no biežākajiem neiznēsāto bērniņu mirstības iemesliem, kā arī būtisks faktors ilgstošam atrašanās laikam slimnīcā. Priekšlaicīgi dzimušajiem mazuļiem nav nobriedušas ne elpošanas, ne imūnā sistēma, līdz ar to ievērojams ir smagi noritošu infekciju risks. Protams, antibiotiku terapija joprojām ir ārstēšanas stūrakmens, bet mūsdienās par arvien lielāku problēmu kļūst baktēriju rezistence pret antibiotikām. Līdz ar to ir nepieciešami jauni veidi kā cīnīties ar infekciju ierosinātājiem, un cilmes šūnas jau vairākos pētījumos izrādījusies daudzsološa alternatīva.
Izmantotais avots: