zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Leikēmijas ārstēšanai, sešdesmitgadīgiem pacientiem veiksmīgi tiek izmantotas nabassaites asins cilmes šūnas.

Akūta mieloīda leikēmija jeb mieloleikoze ir ļaundabīga asins saslimšana. Lielākoties šī slimība skar cilvēkus pēc pusmūža – ap 60 gadu vecumu. Turklāt, kā liecina statistikas dati ar to nedaudz biežāk slimo vīrieši.

Visizplatītākā akūtas mieloīdas leikēmijas ārstēšanas metode ietver ķīmijterapijas kursu, pēc kura smagākajos gadījumos seko kaula smadzeņu hematopoētisko cilmes šūnu transplantēšana. Ja pacientam, vecākam par 60 gadiem, ir nepieciešama hematopoētisko šūnu transplantēšana, donoru atrast ir sevišķi grūti. Iemesls vienkāršs – piemērotākie donori (brālis vai māsa) iespējams vairs nav dzīvi vai arī vecuma dēļ nav spējīgi būt donori.

Tādos gadījumos var tikt izmantotas cilmes šūnas, kas iegūtas no nabassaites asins. Tieši nabassaites asinis bagātīgi satur hematopoētiskās cilmes šūnas, taču salīdzinot ar tām cilmes šūnām, kuras iegūst no kaulu smadzenēm, nabassaites cilmes šūnas ir ar augstāku bioloģiskās aktivitātes stāvokli.

Ar mērķi uzlabot pacientu izdzīvošanas iespējas un viņu dzīves kvalitāti, turpina augt to pētījumu skaits, kas novērtē un optimizē vadlīnijas hematopoētisko šūnu transplantācijas pielietojumu gadījumos tieši ļaundabīgu asins saslimšanu ārstēšanai.

Šī gada februārī zinātniskajā žurnālā Annals of Hematologypublicētajā pētījumā tika novērtēta klīniskā slimības attīstība pacientiem, kuri ir vecāki par 60 gadiem. Laika posmā no 2002. līdz 2017. gadam šiem pacientiem akūtas mieloleikozes ārstēšanai tika transplantētas nabassaites asinis. Pētnieki analizēja vairāk kā 1500 pacientus, vecuma grupā no 60 līdz 85 gadiem. Šie pacienti tika pakļauti ķīmijterapijai un pēc tās saņēma veselīgas cilmes šūnas no nabassaites asinīm.

81% senioru pēc transplantācijas sasniedza hematoloģisko atjaunošanos. Šis rādījums atspoguļo un pierāda nabassaites asins cilmes šūnu transplantāciju lietderību pacientiem, kas vecāki par 60 gadiem, un, kuri sirgst ar akūtu mieloīdo leikēmiju. Tāpat tika konstatēts, ka slimnieka vecums pats par sevi negatīvi neietekmē hematoloģiskās atjaunošanās spējas pēc šīs transplantācijas.

Šis pētījums apstiprina faktu, ka nabassaites cilmes šūnas sniedz iespēju arvien vairāk pacientiem vecumdienās saņemt nepieciešamo ārstēšanu.

 

 

Izmantotie literatūras avoti:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33624134/

https://ashpublications.org/blood/article/117/8/2307/28403/Allogeneic-hematopoietic-cell-transplantation-for

Related Posts

Leave a Reply