Ņemot vērā populācijas novecošanos, pieaugošo onkoloģijas un hronisko slimnieku skaitu, jautājums par zāļu izraisītām blaknēm kļūst arvien aktuālāks. Šajā kontekstā ir būtiski zinātnieku secinājumi, ka nabassaites cilmes šūnu terapija ir droša.
Bieži mēdzam lietot pretsāpju medikamentus, piemēram, lai mazinātu galvas, locītavu, mēnešreižu vai citas sāpes, pat neiedziļinoties iemeslos, kāpēc sāpes ir radušās, un neārstējot cēloņus. Lai arī pretsāpju medikamenti uzlabo mūsu dzīves kvalitāti, ilgtermiņā bieži lietoti, tie ir toksiski nierēm. Arī citas medikamentu grupas spēj radīt bīstamus nieru bojājumus, piemēram, dažādu ļaundabīgo (olnīcu, sēklinieku, urīnpūšļa, u.c.) saslimšanu ārstēšanā pielieto cisplatīnu, taču tam ir arī nopietnas blaknes. Dažādu ķīmisko vielu radīts nieru bojājums ir viens no biežākajiem iemesliem nieru mazspējai. Turklāt tās bieži vien ir mūsu izvēļu sekas.
Ēģiptes pētnieku grupa zinātnieces Samijas Huseinas vadībā veikusi pētījumu par nabassaites cilmes šūnu terapijas iespējām pacientiem pēc cisplatīna inducēta nieru bojājuma.
Eksperimentālos apstākļos tika salīdzināti nieru audi pirms un pēc terapijas ar nabassaites cilmes šūnām. Salīdzinājumā ar kontroles grupu ( grupa bez terapijas), pēcterapijas grupā tika novēroti strukturāli uzlabojumi un oksidatīvā stresa mazināšanās.
Jau iepriekšējos gados veikti pētījumi ar cilmes šūnām kā ārstējošo aģentu citu medikamentu lietošanas dēļ izraisītu aknu un nieru bojājumu gadījumos. Šo terapeitisko potenciālu var izskaidrot ar cilmes šūnu spējām mazināt iekaisumu, kā arī migrēt uz bojājuma vietu un to atjaunot.
Izmantotais avots: