Lai arī erektilā disfunkcija nav temats, par kuru viegli iespējams atrast kvalitatīvu un zinātniski ticamu informāciju publiskajā telpā, saskaņā ar pētījumu datiem, šī problēma ir izplatīta plaši.
Šo situāciju vairāk asociējam ar vecākiem vīriešiem, tomēr statistika liecina, ka arī astoņi procenti vecuma grupā 20-29 gadi un vienpadsmit procenti 30-39 gadīgo grupā piedzīvo erektilās disfunkcijas epizodes. Un 40 gados šis skaitlis pieaug līdz pat 40 %.
Erektilās disfunkcijas riska faktori ir saistīti ar dzīvesveidu – atrašanās psihoemocionālā stresā, zems fizisko aktivitāšu daudzums, liekais svars. Arī dažu vielu lietošana pēc zinātnisko pētījumu datiem asociēta ar šo problēmu – pārmērīgs alkohola daudzums, smēķēšana, sporta uztura bagātinātāji.
Bieži erektilā disfunkcija attīstās kā kādas citas veselības problēmas sekas. Vīriešiem ar cukura diabētu, paaugstinātu asins spiedienu, aterosklerozi un aptaukošanos risks būs daudz augstāks kā veselajiem. Viena no saslimšanām, kas var novest pie erektilās disfunkcijas ir prostatas audzēji.
Lai arī pastāv dažādas terapijas iespējas, ķirurģija ir visbiežāk pielietotā metode. Te jābilst, ka diemžēl, neskatoties uz saudzējošām operāciju tehnikām, risks attīstīties peņa nerva (kavernozais nervs) bojājumam ir pat 70%, un joprojām nav pieejams medikaments, kas pārliecinoši risinātu nerva ievainojuma radītās sekas, arī erekcijas problēmas.
Tā kā cilmes šūnas jau vairāk kā 30 gadus tiek lietotas dažādu audu atjaunošanai, likumsakarīgi, ka tiek veikti pētījumi par to efektivitāti arī kavernozā nerva bojājumu gadījumos.
2022. gada oktobrī publicētā pētījumā zinātnieki salīdzināja mezenhimālās cilmes šūnas, kas iegūtas no taukaudiem un jaundzimušā nabassaites. Analizējot dažādus parametrus, labākus rezultātus uzrādīja terapija ar nabassaites cilmes šūnām.
Šī metode gan efektīvāk atjaunoja bojātās gludās muskuļšūnas, gan mazināja oksidatīvo stresu ievainojuma skartajos audos. Turklāt no nabassaites iegūtās mezenhimālās cilmes šūnas satur vairāk tieši nervaudus atjaunojošos faktorus.
Pētnieki secināja, ka tieši nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas ir efektīvākās erektīlās disfunkcijas ārstēšanai pacientiem pēc prostatas vēža ķirurģiskās terapijas. Ņemot vērā, ka citi pētījumi ar mezenhimālām cilmes šūnām apstiprina to spēju atjaunot pasliktinātu apasiņošanu, drīzumā varētu tikt apstiprināta arī to lietošana erektilajai disfunkcijai, ko izraisījuši asinsvadu bojājumi diabēta, aterosklerozes vai smēķēšanas gadījumos.
Atsauce: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9585154/