Nabassaites asinis satur ļoti vērtīgu materiālu – hematopoētiskās cilmes šūnas, kas spēj stāties pretim dažiem vēža veidiem, piemēram, leikēmijai, limfomai u.c. Šo saslimšanu ārstēšana ar nabassaites asins cilmes šūnām ir licencētā oficiāla standarta ārstēšana un to apstiprinājusi Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA – Food and Drug Administration).
Šī ārstēšanas metode ir pacienta iespēja izdzīvot un izveseļoties.
Pirms transplantācijas tiek veikta ķīmijterapija vai ķīmijterapijas un staru terapijas kombinācija. Šī terapija nogalina vēža šūnas un aptur pacienta imūnsistēmas darbību. Ar nākamo soli hematopoētiskās cilmes šūnas tiek ievadītas pacienta asinsritē. Procedūra līdzinās asins pārliešanai.
Pētījumu rezultāti apliecina – nabassaites asins cilmes šūnas spēj efektīvāk darboties un veiksmīgāk iznīcināt leikēmijas šūnas nekā cilmes šūnas, kas iegūtas jau no padzīvojuša cilvēka, piem. kaulu smadzeņu cilmes šūnas vai perifēro asiņu cilmes šūnas.
Tas ir galvenais iemesls, kādēļ kaulu smadzeņu transplantācijas vietā arvien vairāk tiek izmantotas nabassaites asinis cilmes šūnas. Salīdzinot ar kaulu smadzenēs esošo cilmes šūnu daudzumu uz vienību, nabassaites asinīs tās ir daudz bagātīgākā skaitā. Kā arī ir apstiprināts, ka šīm “nenobriedušām” šūnām ir mazāks atgrūšanas risks pēc procedūras.
Nabassaites asins cilmes šūnas jeb hematopoētiskās cilmes šūnas ir nenobriedušas asinsrades šūnas, kas atrodamas ikviena cilvēka asinīs un kaulu smadzenēs. Ikdienā šīm mazajām šūnām ir svarīgs darbs – tās pārvēršas par sarkanajām vai baltajām asins šūnām un trombocītiem. Šīs process ir vitāli nepieciešams organismam veselības vārdā.
Galvenā nabassaites asins cilmes šūnu priekšrocība ir tā, ka donora jeb jaundzimušā imūnsistēma vēl nav pilnībā izveidojusies. Tas nozīmē, ka atbilstība, kas nepieciešama starp nabassaites asins cilmes šūnām un personu, kas tās saņems, nav tik strikti prasīga.
Un tajā pašā laikā, lai gan nabassaites asins cilmes šūnu imūnsistēma ir veidošanās procesā, tai ir augsta kapacitātes spēja attīstīties par veselīgu imūnsistēmu.
Izmantotā literatūra:
https://www.cancer.net/blog/2017-02/how-umbilical-cord-blood-can-save-someones-life
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12835672/
https://www.mskcc.org/news/cord-blood-transplants-provide-opportunity-cure-blood