Šogad zinātniskajā žurnālā “American Journal of Translational Research” tika publicēts klīniskais gadījums, kurš apstiprina cilmes šūnu praktiskās izmantošanas potenciālu.
2020. gadā 50 gadus vecs amerikānis saņēma terapiju ar nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām pēc tam, kad viņam tika diagnosticēta akūta nieru mazspēja.
Vīrieša stāsts sākās 2019. gadā, kad pēc augšējo elpceļu infekcijas viņš piedzīvoja ilgstošas sāpes sānos, vājumu un caureju. Pacients vērsās pēc medicīniskās palīdzības, jo viņa stāvoklis strauji pasliktinājās – ārsti konstatēja gan izmaiņas dzīvībai svarīgās analīzēs, gan paaugstinātu asinsspiedienu un plaušu tūsku. Pēc veiktās nieru biopsijas tika atklāta diagnoze – akūta nieru mazspēja, kas radusies nefropātijas rezultātā.
Šis stāvoklis nozīmē, ka nieres nespēj atfiltrēt kaitīgās vielas un tās turpina cirkulēt organismā, izraisot organisma bojāeju. Standarta terapija šādos gadījumos ir hemodialīze, taču tā ir dzīvību uzturoša, ne nieru šūnas atjaunojoša.
Šajā gadījumā tika pieņemts lēmums, ka pacients saņems ārstēšanu ar nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām. Tās tika ievadītas trīs dienu laikā. Pēc saņemtās terapijas tika veikta sešus mēnešus ilga atveseļošanās, kuras laikā konstatēja analīžu būtisku uzlabošanos, kā arī asinsspiediena normalizēšanos. Pacients tika izrakstīts no stacionāra bez turpmākas nepieciešamības lietot medikamentus, turklāt visā novērošanas etapā netika konstatēti nekādi cilmes šūnu transfūzijas izraisīti blakusefekti.
Izmantotā literatūra:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35958462/