Krūts vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm Latvijā. Katrai devītajai sievietei dzīves laikā ir risks saslimt ar šo ļaundabīgo saslimšanu. Arī pasaulē krūts vēzis ir viens no biežākajiem sieviešu saslimšanas iemesliem, turklāt zinātnieki prognozē, ka 2030.gadā krūts vēža gadījumu skaits būs pieaudzis par 50%.
Krūts vēža iespējamības riska faktori ir ģimenes locekļi ar šo diagnozi, aptaukošanās, bērna nebarošana ar krūti, nebūšana pietiekami fiziski aktīvai, alkohola lietošana, kā arī saslimšanas varbūtība pieaug līdz ar gadiem. Starp citu, saslimt var ne tikai sievietes – apmēram 1% no visiem krūts vēža pacientiem ir vīrieši.
Mūsdienās pastāv plašas terapijas iespējas un piecu gadu dzīvildzes rādītājs pirmo stadiju gadījumā ir virs 90%. Diemžēl pacientiem ceturtajā stadijā šis rādītājs ir tikai 29%. Tādēļ pasaules gudrie prāti turpina darbu pie jaunu terapijas metožu izstrādes.
Pagājušajā gadā medicīniskajās datu bāzēs tika publicēti rezultāti eksperimentālam pētījumam par nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu iedarbību uz krūts vēža izplatīšanos organismā.
Zinātniekiem izdevās pierādīt, ka no nabassaites mezenhimālajām cilmes šūnām atvasinātas daļiņas (ekzosomas), darbojoties caur speciālu proteīnu darbības regulāciju, inhibē vēža šūnu migrāciju un invāziju. Tika secināts, ka šīm ekzosomām piemīt antionkogēnisks potenciāls. Šo efektu iespējams izmantot tālākās terapijas taktikas izveidē un šis pierādījums ir nesis iespēju nākamajam solim pretim krūts vēža ārstēšanai.
Izmantotie avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=Du+L&cauthor_id=33770377
https://www.breastcancer.org/facts-statistics
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S002432052101002X?via%3Dihub