Ņemot vērā prognozes, kas liecina, ka, demogrāfiskās situācijas dēļ, pensijas vecums aizvien vairāk palielināsies, kļūst vēl svarīgāk, saglabāt darba spējas un dzīves kvalitāti arī senioru gados. Viena no saslimšanām, kas to būtiski ietekmē, ir išēmiskais insults.
Pēdējos gados zinātnieku uzmanība tiek pievērsta nabassaites cilmes šūnām kā potenciālajam terapijas stūrakmenim. Ir izdevies pierādīt, ka nabassaites cilmes šūnu intravenoza ievadīšana izteikti uzlaboja smadzeņu stāvokli pēc išēmiskā insulta. Tas izskaidrojams ar to, ka vielas, kuras izdala cilmes šūnas, mazina oksidatīvo stresu bojātajos audos. Īpaša nozīme ir arī sekretētajam proteīnam TNFR 1, kas samazina iekaisuma procesus slimības skartajos smadzeņu apgabalos, jo regulē iekaisuma citokīna Il-6 līmeni asinīs.
Līdzīgi pozitīvi rezultāti aprakstīti arī citās publikācijās par nabassaites cilmes šūnu lietderību. Turklāt terapeitisku efektu devušas gan nabassaites audu, gan nabassaites asins cilmes šūnas.
To apstiprina tikko publicēts Austrālijas zinātnieku raksts žurnālā “Stem Cell Research & Therapy”. Tajā uzsvērts, ka cilmes šūnas spēj palīdzēt ne tikai išēmiskā insulta pacientiem, bet arī citu neiroloģisko saslimšanu gadījumos – piemēram, Parkinsona slimības vai jaundzimušo hipoksiski išēmiskā bojājuma gadījumos.
Išēmiskais insults – kādā no smadzeņu asinsvadiem traucēta asinsapgāde – var veidoties dažādi:pēkšņi, vairāku stundu vai dienu laikā. Tas ir otrais izplatītākais nāves cēlonis un trešais visbiežākais invaliditātes cēlonis pasaulē, viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā. Pasaules Veselības Organizācijas sniegtie dati liecina, ka ik gadu 15 miljoni cilvēku piedzīvo insultu. Bet 5 miljoniem no tiem iestājas būtisks funkcijas zudums un invaliditāte. Pētījumi apliecina, ka nabassaites cilmes šūnas var būtiski uzlabot šo cilvēku darba spējas un dzīves kvalitāti.
Tātad, drošības sajūtu, ko spēj sniegt nabassaites cilmes šūnu saglabāšana, iegūt var ne tikai mazulis un viņa vecāki, bet arī citi tuvinieki.
Izmantotie avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39075614/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39026086/
https://www.emro.who.int/health-topics/stroke-cerebrovascular-accident/index.html