Zinātnieku grupa Malaizijā pielietoja ģenētiskās inženierijas metodes un panāca, ka cilvēka nabassaites cilmes šūnas izdala citokīnu Il-12 plaušu vēža audos. Šai bioloģiski aktīvajai vielai piemīt izteiktas pretaudzēju īpašības un tā inhibē šūnu vairošanos un augšanu. Lai arī nepieciešami papildus pētījumi līdz metodes ieviešanai ikdienas klīniskajā praksē, jau šobrīd ir apstiprināts, ka šī ārstēšanas metode ir bez blakusefektiem un negatīvām ilgtermiņa sekām.
Plaušu vēzis ir trešā biežāk sastopamā vēža forma gan sievietēm (pēc krūšu un resno zarnu vēža), gan vīriešiem (pēc prostatas un resno zarnu vēža). Eiropas komisija ir publicējusi statistiku, ka šis ļaundabīgais audzējs ir atbildīgs par 4,5% no visiem nāves gadījumiem.
Pētījumu rezultāti turpina apliecināt, ka nozīmīgākais riska faktors joprojām ir smēķēšana – 7 no 10 plaušu vēža gadījumiem ir saistīti ar to. Diemžēl šajā statistikā iekļaujas arī tie gadījumi, kad slimību izraisījusi citu cilvēku smēķēto cigarešu dūmu elpošana. Risku palielina arī smēķēšana neregulāri un tikai pasākumos.
Tomēr būtu maldīgi apgalvot, ka nesmēķētāji nevar saslimt ar plaušu vēzi. Apmēram 10-20% pacientu tabakas izstrādājumus nelieto. Citi faktori, kas ievērojami palielina slimības risku, ir saskarsme ar tādām ķīmiskām vielām kā azbests, silīcija dioksīds, kas tiek izmantotas būvniecības nozarē. Lielākai saslimšanas iespējamībai pakļauti arī mehāniķi, kuri regulāri saskaras ar dīzeļdzinēja izplūdes gāzēm.
Apmēram 1 no 10 plaušu vēža gadījumiem izraisa gaisa piesārņojums. Tātad arī sevi nepakļaujot papildus riskiem, pavisam izvairīties no slimību veicinošiem faktoriem nav iespējams.
Terapijas iespējas ir plašas – cilvēku dzīvību glābšanā tiek pielietotas gan ķirurģiskās, gan staru, gan ķīmijterapijas metodes. Dažādām audzēja formām iespējama arī lāzer-, imuno- un fotodinamiskā terapija. Tomēr 5 gadu dzīvildzi vidēji sasniedz tikai 28% pacientu. Šī iemesla dēļ joprojām tiek uzsākti jauni pētījumi un tiek meklētas inovatīvākas ārstēšanas iespējas, tostarp izmantojot nabassaites cilmes šūnas.
Izmantotie avoti:
https://www.mjpath.org.my/2023/v45n2/mesenchymal-stem-cells.pdf
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/lung-cancer/treatment