zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Neauglība un nabassaites cilmes šūnas

Klīniskajā praksē neauglība tiek definēta kā stāvoklis, kad regulāri un neizsargājoties dzīvojot dzimumdzīvi, grūtniecība neiestājas gada laikā, ja paciente ir zem 35 gadu vecuma, vai pusgada laikā, ja ir 35 gadi vai vairāk. Lai arī dažādu sociālkulturālu faktoru dēļ no šī diagnoze pasaulē vairāk tiek akcentēta un no tās cieš sievietes, medicīniski iemesli ir sadalīti līdzvērtīgi. Apmēram 40% gadījumu veselības problēma ir sievietei, 40% vīrietim, bet atlikušajos 20% – abiem no pāra, vai arī tās nav iespējams identificēt.

Arī mūsu dzīvesveidā šobrīd pastāv dažādi kaitīgie faktori, kas negatīvi ietekmē reproduktīvo funkciju – mazkustīgs dzīvesveids, vides piesārņojums, mikroplastmasa ir tikai daži piemēri. Tomēr nekad vēl nav bijis arī tik daudz ārstēšanas iespēju, kas pāriem ļautu tuvoties sapņa par bērniņa sasniegšanai. Protams, ka terapijas stūrakmens ir asistētās reproduktīvās tehnoloģijas kā medicīniskā apaugļošana. Taču ko darīt, ja šī terapijas metode bijusi neefektīva, vai arī pārim ir ētiska vai reliģiska rakstura iebildumi pret to?

Šogad publicētā rakstā žurnālā “Biology” starptautiska zinātnieku komanda, pētnieces Zahiras Begamas Mohamedas Rašīdas vadībā, uzskaita faktorus, kadēļ cilmes šūnas iespējams pielietot neauglības ārstēšanā:

  1. Diferencēšanās – šī cilmes šūnu spēja ir īpaši būtiska pāriem, kuriem bojātas kādas ar reproduktīvo funkciju saistītas struktūras, piemēram olnīcas audi vai dzemdes iekšējais slānis.
  2. Bioloģiski aktīvu vielu izdale – piemēram, citokīnu un asinsvadu augšanas faktoru sekrēcija uzlabo spermatoģenēziun spermas kvalitāti.
  3. Mitohondriju pārnese – nabassaites cilmes šūnas spēj uzlabot olšūnu kvalitāti.
  4. Imūnregulācija un pretiekaisuma darbība, kas ir būtiskas īpašības pacientiem ar hormonāla un iekaisuma rakstura problēmām, piemēram, bieži sastopamo policistisko olnīcu sindromu.
  5. Interesanti, ka cilmes šūnu pretiekaisuma potenciālu iespējams izmantot arī uzlabojot spermas kvalitāti vīriešiem pēc pārslimotas COVID-19 infekcijas.

Zinātnieku apkopotie pētījumi pierāda, ka nabassaites cilmes šūnas iespējams izmantot dažādu iemeslu izraisītas neauglības ārstēšanā. Arī mēs esam rakstījuši par iespējām olnīcu darbības uzlabošanai un vīriešu neauglības terapijai. Zinātniskā izpēte turpinās gan pētījumos laboratorijās, gan klīniskajā praksē ar pacientiem reproduktīvās veselības centros.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Avots:

https://www.mdpi.com/2079-7737/12/1/108

Related Posts

Leave a Reply