Hronisku nieru mazspēju raksturo pakāpenisks nieru funkcijas – filtrācijas zudums, kā rezultātā nieres nespēj no organisma izvadīt vielmaiņas galaproduktus, kas ir viena no to galvenajām funkcijām.
Krūškurvja daļas muguras smadzeņu kompresija, ko izraisa vielmaiņas galaproduktu nogulsnēšanās pacientiem ar nieru mazspēju, izraisa motoro un sensoro funkciju zudumu.
Reģeneratīvās medicīnas jomas pēdējās desmitgades sasniegumi ir ļāvuši izstrādāt cilmes šūnu terapiju, kas piemērota arī nieru funkciju atjaunošanai.
2017. gadā, Klīnisko Gadījumu Pārskata žurnālā (Journal of Medical Case Reports) tika ziņots par 62 gadus vecu sievieti no Indonēzijas, kura sirga ar cukura diabētu. Tā izraisīto komplikāciju dēļ, sieviete tika diagnosticēta arī ar hronisku nieru mazspēju ar kuru slimoja jau otro gadu, kā arī ar paraplēģiju – abu apakšējo ekstremitāšu (kāju) paralīzi, ar kuru slimoja sesto mēnesi. Sievietei tika nozīmēta terapija ar nabassaites mezenhimālām cilmes šūnām. Pacientei tika transplantētas 32 miljoni nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas.
Jau trīs nedēļas pēc pirmajām infūzijām, sieviete atsāka kustināt savus kāju pirkstus kā arī pozitīvi progresēja viņas nieru stāvoklis un to funkcijas. Pēc 8 mēnešu ilga perioda, sieviete varēja atkal piecelties kājās un sasniedza optimālu nieru funkciju, ko apliecina normas rādītājiem pietuvojušais kreatinīna līmenis asinīs – kas ir nieru funkciju indikators.
Nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas ievērojami uzlaboja sievietes stāvokli – gan nieru funkciju, gan muguras smadzeņu kompresijas stāvokli.
“Cilmes šūnas var kļūt par jebkuru šūnu tipu, kas atrodas organismā. Nabassaites cilmes šūnām ir pierādīta neiroprotektīva un neiroreģeneratīva efektiviāte, kas labvēlīgi ietekmē stāvokli pie muguras smadzeņu kompresijas, kā arī vienlaikus tās uzlabo nieru stāvokli pie to mazspējas.’’
Atsauce uz pētījumu:
https://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13256-017-1489-7