Kad melburniete, divu bērnu māmiņa Laurēna Snedona (Lauren Sneddon) vairāku dienu garumā piedzīvoja ilgas, spēcīgas galvassāpes, viņa nolēma, ka tā ir migrēnas lēkme. Taču sievietes stāvoklis strauji mainījās – viņas fiziskie spēki izsīka tik ļoti, ka pat pacelt savus bērnus, Laurēnai radīja grūtības, pasliktinājās viņas runas spējas un viņa zaudēja redzi ar vienu aci. Pēc dažiem mēnešiem Laurēna uzzināja savu diagnozi – multiplā skleroze.
“Es izgāju cauri visiem pieciem pārdzīvojuma līmeņiem, sākumā noliedzot šo slimību, pēc tam dusmojoties, utml. Es jutos kā pazudis cilvēks un nespēju pieņemt šo faktu,” sajūtas apraksta Laurēna. Trīsdesmit piecus gadus jaunā sieviete nolēma negaidīt, bet cīnīties.
Šī slimība pasaulē skar vairāk kā 2,8 miljonus cilvēkus un tā ir nopietnu invaliditāti izraisoša, turklāt tās progresija katram pacientam norit atšķirīgi. Laurēna izvēlējās meklēt terapijas iespējas, nevis gaidīt nezināmo un dzīvot bailēs, un nonāca līdz informācijai par intensīvu ārstēšanās metodi ar hematopoētiskajām cilmes šūnām.
Diemžēl Austrālijā šādu ārstēšanu var saņemt eksperimentālā kārtā un Laurēna neatbilst kritērijiem. Profesors Ričards Makdonels (Richard MacDonell), kurš strādā ar multiplās skleroze saslimušajiem, atzīst, ka multiplā skleroze ir visbiežāk iegūtā neiroloģiskā slimība, kas skar gados jaunus pieaugušos, un Austrālijā tā skar trīs reizes vairāk sieviešu kā vīriešu.
“Slimība uzbrūk centrālajai nervu sistēmai un ar laiku progresē, simptomi, smagums un ilgums katram cilvēkam ir atšķirīgs. Daži cilvēki lielāko dzīves daļu var būt bez simptomiem, bet citiem var būt smagi, hroniski simptomi uz visiem laikiem. Šāda terapija dod cerību tiem pacientiem, kuriem ierastie jeb tradicionālie ārstēšanas veidi nav devuši efektu. Cilmes šūnas atjauno imūno sistēmu, kas “neuzbruks” savai nervu sistēmai, kā tas notiek multiplās sklerozes gadījumā,” stāsta prof. Makdonels.
Lai arī terapijas metode ar cilmes šūnām ir eksperimentāla, Laurēna uzskata, ka tā ir šī riska vērta, un, lai saņemtu ārstēšanu, sieviete dosies uz klīniku Meksikā.
Profesors Makdonels apstiprina, ka šī metode piedzīvo pieaugošu interesi visā pasaulē, un cer, ka ārstēšanas rezultāti klīnisko pētījumu ietvaros palīdzēs ieviest metodi arī praktiskajās vadlīnijās.
Izmantotā literatūra:
https://7news.com.au/lifestyle/health-wellbeing/lauren-thought-she-had-a-bad-migraine-then-she-was-hit-with-a-life-altering-diagnosis-c-8468749